2,4-diklorofenoksiasetik asit herbisidinin lepistes (poecilia reticulata P., 1859) üzerindeki akut toksik etkisinin araştırılması ve davranış değişimlerinin incelenmesi
The Investigation of acute toxicitiy of 2,4-dichlorophenoxyacetic acid and related behavioural changes on the lepistes (poecilia reticulata P., 1859)
  1. Tez No: 93619
  2. Yazar: MEHTAP KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
2,4 - DÎKLOROFENOKSI ASETİK ASİT HERBISIDININ LEPISTES (Poecilia reticulata Peters, 1859) ÜZERİNDEKİ AKUT TOKSİK ETKİ SİNİN ARAŞTIRILMASI VE DAVRANIŞ DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Mehtap KOCA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat -20© İ ÖZET Bu çalışmada, tarımsal alanlarda yoğun olarak kullanılarak akuatik ortama toksik kirletici olarak bulaşan 2,4 - diklorofenoksiasetik asit (2,4-1 )) herbisidinin lepistes {Poecilia reticulata) üzerinde 96 saatlik LC5{) değeri sap tanmıştır. Denemeler iki seri halinde planlanmış ve 150 lepistes bireyi kulla nılmıştır. Bu araştırmada akut toksisite deneylerinden statik yöntem kullanıl mıştır. Ayrıca 2,4 - D herbisidinin her bir konsantrasyonunda lepistes balıkla- nndaki davranış değişimleri belirlenmiştir. 2,4 - D denemesinden elde edilen bulgular istatistiki olarak üç yöntem ile değerlendirilmiş ve Poecilia reticulata bireylerinde LC50 değeri hesaplanmıştır. Düzgüncş'c göre probit analiz yön temi ile LC50 değeri 28,58 mg/1, H.P.A.'nın probit analiz yöntemine göre LCJ() değeri 28,61mg/l, Behrens-Karber yöntemine göre LC50 değeri 30,3mg/l ola rak saptanmıştır. Bilim Kodu : 401 05 03 Anahtar Kelimeler : Lepistes, 2,4- dikloroicnoksiasclik asil, LC50, Poecilia reticulata Sayfa Adedi : 57 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ali GÜL
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF ACUTE TOXICITI Y OF 2,4- DICHLOROPHENOXYACETIC ACID AND. RELATED BEHAVIOURAL CHANGES ON THE LEPISTES (Poecilia reticulata P., 1859) (M. Sc. Thesis) Mehtap KOCA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this study 96 Hour LC50 values of 2,4 dichlorophcnoxyacclic acid (2,4-1 )), herbicide comonly used in agricultural sector and pollutes the aqua system, upon lepistes {Poecilia reticulata) have been determined. The experiments were carried in two series using 150 guppy species. In acute toxicity tests static method has been used. Also the behavior changes of fish have been found in each concentration of 2,4-D herbicide. The date obtained was from 2,4-D experiment stastically evaluated with three methods and in Poecilia reticulata species LC50 value was calculated. According to Mr. Düzgüneş, by Probit Analysis Method LC50 values for lepistes species were found to be 28,58 mg/It and 28,61 mg/lt by Probit Analysis Method of B.P.A. It was found 30,3mg/It by Behrens- Karber Method. Science code Key Words Page number Adviser 401 05 03 Guppy 2,4 diehlorophenoxyacctic acid, Poecilia reticulata. 57 Assist. Prof. Dr. Ali GÜL DOKÜMANTASYON MfBKEZj