Artificial intelligence in social media marketing: Transforming brand equity and brand trust
Sosyal medya pazarlamasında yapay zeka: Marka değerini ve marka güvenini dönüştürmek
  1. Tez No: 936211
  2. Yazar: YOMNA OSAMA FATHY MOHAMED HANAFY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mevcut dönem, özellikle sosyal medya platformlarında, yapay zekâ araçlarının ve gelişiminin önemli bir artışı ile karakterizedir. Bu eğilim, marka değeri ve tüketici güvenini artırmayı hedefleyen şirketler için avantajlı olarak algılanmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, sosyal medya pazarlaması alanında AI Sohbet Robotlarının marka değeri ve tüketici güvenine etkisini araştırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için, çalışma, sosyal medya pazarlamasında, marka değeri ve tüketici güveni alanlarını içeren kapsamlı bir literatür taramasından elde edilen teorik bir çerçeve oluşturur. Bir anket enstrümanı geliştirildi ve Orta Doğu ve Türkiye'deki çeşitli sektörlerden 184 AI sohbet robotu kullanıcısının, bu bileşenler arasındaki ilişkiye ilişkin görüşleri alındı. Veri toplama ve analiz SPSS 27 kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular, AI Sohbet Robotlarının marka değeri ve tüketici güveni üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, marka sadakati ve algılanan kalite gibi bazı marka değeri bileşenlerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, şirketlerin ve küçük işletmelerin, müşteri perspektifinden marka değeri ve tüketici güvenini artırmak için farklı sosyal medya platformlarına AI Sohbet Robotlarını entegre etme stratejileri geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The current era is characterized by a significant surge in AI tools and their development, particularly on social media platforms. This trend is perceived as advantageous for companies seeking to augment their brand equity and consumer trust. The primary objective of this study is to explore the impact of AI Chatbots on brand equity and consumer trust in the realm of social media marketing. To accomplish this objective, the study constructs a theoretical framework derived from a comprehensive literature review, encompassing the role of AI Chatbots in social media marketing, brand equity, and consumer trust. A survey instrument was devised, and the opinions of 184 users of AI chatbots across various sectors in the Middle East and Turkey were solicited regarding the relationship among these components. Data collection and analysis were conducted using SPSS 27. The findings reveal a significant influence of AI Chatbots on brand equity and consumer trust. Notably, certain components of brand equity (such as brand loyalty and perceived quality) were found to be statistically significant. As a result, companies and small businesses are urged to develop strategies for integrating AI Chatbots across different social media platforms to enhance their brand equity and consumer trust from the customer's perspective.