Political repression and Islamist moderation in Egypt and Morocco (1990-2010)
Mısır ve Fas'ta siyasi baskı ve İslamcı ılımlılaşma (1990-2010)
  1. Tez No: 936210
  2. Yazar: MOHAMED EİD ABDALAAL HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED MAHMOUD MOKHTAR HABIB MOUSSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Mısır'daki Al-Wasat partisi ve Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi olmak üzere iki örnek olay seçerek, İslamcıların içinde çalıştığı ve ılımlılık sürecini etkileyen ortamın eleştirel bir analizini sunmaktadır. Moderasyon sürecini birçok faktör etkileyebilir ve tartışılacaktır. Bu tez, kişisel röportajlar, medya raporları, belgeler ve uzman analizleri dahil olmak üzere çok çeşitli birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanmıştır. Hem Mısır hem de Fas'taki siyasi rejimlerin davranışlarının ılımlılaşma sürecini olumlu/olumsuz nasıl etkileyebileceğini, ayrıca bu süreçte hayati bir rol oynayabilecek İslamcı liderlerin rolünü, iç güçler ve dış faktörler arasındaki etkileşimi daha da derinleştirerek analiz ediyor.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a critical analysis of the environment that the Islamists worked in, which affected their process of moderation testing the repression of the political regimes by selecting two case studies, Al-Wasat party in Egypt and the Party of Justice and Development in Morocco. Many factors may affect the moderation process and it will be discussed. This thesis uses a wide range of primary and secondary sources, including personal interviews, media reports, documents, and expert analyses. It analyzes how the behaviors of the political regimes in both Egypt and Morocco can affect the moderation process positively/negatively, in addition, the role of the leaders of the Islamists which can play a vital role in this process, further the interaction between the internal and the external factors.