Developing reflective experiences of Cambridge CELTA trainees
Cambrıdge CELTA kursiyerlerinin yansıtıcı deneyimlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 936212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ZABİTGİL GÜLSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, bir CELTA kursu sırasında yansıtıcı yörüngeyi kapsamlı bir şekilde incelemek için nitel bir metodoloji kullanarak CELTA adaylarının yansıtıcı deneyimlerini araştırmaktadır. Sonuçlar, katılımcılar arasındaki yansıtma düzeylerindeki farklılıkların yanı sıra, yansıtıcı uygulamalarındaki farklı odak noktalarını da ortaya koyuyor. Ayrıca katılımcılar arasında ortak vurgu yapılan alanlar ve gelişim çabaları belirlenir. Çalışma, öğretmen adaylarının yansıtıcı karşılaşmalarından nasıl değer elde etmeye çalıştıklarına ışık tutarak, hizmet öncesi öğretmen yetiştirme programlarında ilerleme için temel bir mekanizma olarak yansıtmanın öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This research delves into the reflective experiences of CELTA candidates, employing a qualitative methodology to comprehensively examine the reflective trajectory during a CELTA course. The results reveal variations in the levels of reflection among participants, as well as diverse focal points in their reflective practices. Additionally, common areas of emphasis and developmental efforts are identified among the participants. The study underscores the importance of reflection as a pivotal mechanism for advancement within pre-service teacher training programs, shedding light on how trainee-teachers endeavor to derive value from their reflective encounters.