التعافي الاقتصادي وإعادة الإعمار في ليبيا من منظور الاقتصاد الإسلامي
İslam iktisadı perspektifinden Libya'da ekonomik toparlanma ve yeniden yapılanma
- Tez No: 936219
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMUTALİP ARPA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, savaş sonrası Libya ekonomisinin gerçekliğini ve önceki ülkelerin ekonomik toparlanma ve yeniden yapılanma alanındaki deneyimlerini öğrenerek, İslam ekonomisi perspektifinden Libya'daki ekonomik toparlanma ve yeniden yapılanmaya ışık tutmayı amaçlamaktadır. Karşılaştığı en belirgin zorlukların yanı sıra İslam ekonomisinin ilkelerini ve iyileşme için uygulanabilecek mekanizmalarını tartışıyor. Erken ekonomi ve yeniden yapılanma, Çalışmanın teorik çerçevesini geliştirmek için tanımlayıcı yaklaşıma ve verileri analiz etmeye hizmet edecek şekilde incelemek ve analiz etmek için analitik yaklaşıma dayanarak, Libya'daki İslam ekonomisi perspektifinden yeniden yapılanmaya yol açacak bir ekonomik toparlanma vizyonu geliştirmek. Çalışmanın Amacı. Çalışma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sonuçla sonuçlandı: Libya, iç çatışmalar ve yolsuzluğun yayılması sonucunda birçok hayati ekonomik sektörün çöküşünden ve devlet kurumlarının zayıf performansından muzdariptir; bu da yeniden inşa projelerinin etkili bir şekilde uygulanmasını zorlaştırabilir. büyük mali kaynaklar gerektirir. Çalışma ayrıca, Libya'daki İslami ekonomi perspektifinden yeniden yapılanmanın, siyasi istikrarsızlığı ele alarak, ekonomiyi çeşitlendirerek, insan sermayesine yatırım yaparak, finansal altyapıyı güçlendirerek, İslami finansman ve yatırım araçlarını uygulayarak sürdürülebilir ekonomik kalkınma için büyük fırsatlar sağladığı sonucuna varmıştır. sosyal adaleti ve sürdürülebilirliği destekleyerek daha güçlü bir ekonominin önünü açıyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the economic recovery and reconstruction in Libya from the perspective of the Islamic economy, by learning about the reality of the Libyan economy after the war and the experiences of previous countries in the field of economic recovery and reconstruction, and the most prominent challenges it faces, as well as discussing the principles of the Islamic economy and its mechanisms that can be applied for recovery. Early economic and reconstruction and developing a vision for economic recovery leading to reconstruction from the perspective of the Islamic economy in Libya, relying on the descriptive methodology to develop the theoretical framework of the study, and the analytical methodology to study and analyze the data in a way that serves the objectives of the study. The study concluded with a set of results, including Libya suffers from the collapse of many vital economic sectors and weak performance of government institutions, because of internal conflicts and the spread of corruption, which may make it difficult to effectively implement reconstruction projects that require large financial resources. The study also concluded that reconstruction from the perspective of the Islamic economy in Libya provides great opportunities for sustainable economic development, by addressing political instability, diversifying the economy, investing in human capital, strengthening the financial infrastructure, applying Islamic financing and investment tools, and supporting social justice. and sustainability, paving the way for a stronger economy.