صفة كلام الله تعالى عند المتكلمين
İslam kelamcılarına göre Allah'ın kelam sıfatı
- Tez No: 448575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULNASIR SÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştı ma sıfat, kelam, lafzatullah, kıraat, tilâvet ve lafız gibi önemli kavramları tanımlamakta, bu kavramların süreç içerisindeki gelişiminden söz etmekte, meşhur fırkaların konuyla ilgili görüşlerini ve yaptıkları tartışmaları aktarmaktadır. Bu meyanda Cehmiyye, Mutezile, Hanbeliyye ve Eş'ariyye fırkalarının öne çıktıkları görülmektedir. Kelamullah'ın yaratılmış olup olmadığıyla ilgili en bilindik tartışmalar söz konusu fırkalar arasında yaşandığı için bu ekollerin görüşleri aktarılmış ve tartışmalar esnasında taraflar arasında cereyan eden bazı olaylardan da söze dilmiştir. Daha sonra akılcı ve nakilci gruplardan, Kelam sıfatını Kabul edenlerin ve etmeyenlerin temellendirmeleri yorumsuz bir şekilde aktarılmıştır. Ardından“Kur'an'ı telaffuzumuz yaratılmış mı yoksa yaratılmamış mı? Kur'an Allah'ın kendisi mi yoksa başka bir şey mi? Allah'a ait ses ve harfler var mı?”gibi problemler; tilâvet ile metlû, kıraat ile makrû' arasındaki farklar bu sahanın imamlarından aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu araştırmada meşhur fırkaların günümüzdeki temsilcileri olan bazı çağdaş alimlerin görüşleri de dile getirilmiştir. Zira bunun okuyucuya İslam mezheplerinin ilkelerini ve fikirlerinin hulasasını anlamada ciddi katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yine söz konusu fırkaların görüşleriyle ilgili gerek birikim gerekse metot açısından uzman kimi alimlerin değerlendirmeleri de zikredilmiş, bununla da okuyucunun daha doğru bir sonuca varabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The summary includes definition of major terms which indicates what is represented. In the thesis as the definition of the attributes, the speech, and the magnificent name of ALLAH.There after I have mentioned the history and the development of these aspects, and the causative reasons which brought them forth.Besides I registered the major thoughts of the various sorts of Islamic sect scholar, along with introducing of each one of them in the footnote, and their debates.The main sects who argued about these aspects were the Jahmiyyah, the Mu'tazilah, the Hanabilah and the Asha'erah.I have choosed those sects because they were the most famous ones who argued about words if God, is it a creature or not?I also brought up some tales which occurred between the sects during their debates, going through both besides narrative and intellectual proofs concerning the issue of the attribute of speech of God without my personal commenting.Then I have mentioned famous issues which are:Is the Qur'an the nature of God or not? Along with differentiating between reciting and what is recited, reading and what is been read, and the pronunciation and the word.Does God has a voice and letter?All that I have quoted from the Imams of the field with their difference about the aspectis the Qur'an a creature or an attribute of God.I have quoted from some of the coeval scholar of mentioned sects, which provides a large perspective and clearer view for understanding their principles and concise their thoughts.At last I presented opinions of higher Islamic religion scientists, concerning those sects, and those issues which provides a more trusted measure for readers whether they were followers of thosesects or not.