State's role in reducing poverty: The case of Saba Yoi district in Thailand
Devletlerin fakirliği azaltmadaki rolü: Tayland Saba Yoi Bölgesi örneği
- Tez No: 936221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Fakirlik, farklı bölgelerdeki birçok ülkenin karşı karşıya olduğu zorlu bir sorundur; bu nedenle, bu ülkeler sorunu çözmek için birçok yoksulluk azaltma politikası uygulamışlardır. Tayland da diğer birçok ülke gibi fakirlik sorunuyla karşı karşıyadır ve ülke içinde fakirlikle mücadele etmek amacıyla bir dizi politika uygulamıştır. Bu tez, Tayland'ın Saba Yoi Bölgesi'nde fakirliği azaltmada devletin rollerini incelemekte olup, odak noktası Tayland'ın Derin Güney bölgesindeki yoksulluğu hafifletmeyi amaçlayan 'Bir Memur Bir Fakir Aile' Projesi'ne yöneliktir. Bu proje, Tayland'ın en güney üç ilini ve komşu Songkhla ilinin dört bölgesini içeren Derin Güney bölgesindeki fakirliği hafifletmeyi hedefleyen bir projedir. Bu çalışmada kullanılan veriler, akademik dergilerden, çevrimiçi haber makalelerinden ve hükümet kurumlarının web sitelerinden ve ofislerinden alınan belgelerden elde edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Saba Yoi Bölgesi'nde yoksulluğu azaltmada devletin rollerini, bölgesel, ilçesel ve altınsal düzeydeki hükümet kurumları aracılığıyla sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, yerel halk arasında yoksulluğun hızlı bir şekilde azaltılmasını sağlamak ve bu sorunu yukarıdan aşağıya doğru çözmek, hedeflenen evlerin yoksulluk sınırından kurtulmasına ve onların iyi bir yaşam koşullarında yaşamalarına olanak tanımaktır. Bu amaçları gerçekleştirmek için, çoğunlukla gelir getirici faaliyetler olmak üzere, farklı altınlardaki farklı yoksulluk azaltma faaliyetleri, bu hükümet kurumları tarafından gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a challenging problem that many countries in different parts of the world are facing, hence, these countries have implemented several poverty reduction policies to resolve the issue. Thailand, likewise, is facing the issue of poverty like many other countries, and it has implemented a number of policies to reduce poverty within the country as well. Accordingly, this thesis studies the government's efforts to combat poverty in the Saba Yoi District of Thailand, with a focus on the 'One Civil Servant One Poor Household' Project, a project that aimed to alleviate poverty within Thailand's Deep South region, a region that includes the three southernmost provinces and four districts from their neighbouring province of Songkhla. The information used in this research came from academic journals, articles from online news sources, and documents from the websites and offices of government agencies. The results of the study presented the state's contribution to the reduction of poverty in the Saba Yoi District through government agencies from regional, district, and subdistrict levels with the main purpose of accelerating the alleviation of poverty among the locals and solving this problem from upstream to downstream, to help the targeted households escaping from poverty threshold, and enable them to live in a well-being condition. Several poverty alleviation activities which differed from subdistrict to subdistrict, mostly income-generating activities, were carried out in different subdistricts by these government agencies to achieve the project's objectives.