An investigation of the relationship between teacher empowerment and organizational commitment of instructors at English preparatory schools
İngilizce hazırlık okullarında görev yapan öğretim görevlilerinin öğretmen güçlendirme ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 936225
  2. Yazar: CİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, vakıf ve devlet üniversitelerine bağlı İngilizce Hazırlık Okullarında görev yapmakta olan 182 öğretim görevlisinin örgütsel bağlılıkları ile güçlendirme dereceleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler, Okul Katılımcısını Güçlendirme Ölçeği ve Revize Edilmiş TCM Çalışan Bağlılığı Ölçeği ile toplanmıştır. Bu çalışma, yapı itibarıyle betimseldir ve toplanan verilen bazı istatistik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, orta yaşlı öğretim görevlileri ileri yaş grubundakilere göre yüksek seviyede zorunlu bağlılık gösterirken, genç öğretim görevlileri ileri yaştaki meslektaşlarına göre öz yeterlilik maddesinde daha fazla güçlendirildikleri tespit edilmiştir. Kurumunda orta süre zarfında bulunan öğretim görevlileri en yüksek bağlılık derecesi göstermiş ve kısa süre zarfında bulunanlardan anlamlı şekilde farklılaşmıştır. Ayrıca, kurumunda kısa süre zarfında bulunan öğretim görevlilerinin, uzun süre kurumunda bulunanlara göre daha güçlendirilmiş oldukları saptanmıştır. Haftalık ders yükü az olan öğretim görevlilerinin, haftalık ders yükü daha fazla olanlara göre daha çok duygusal bağlılık sergiledikleri ve güçlendirilme hissettikleri tespit edilmiştir. Devlet üniversitesinde çalışanlar anlamlı derecede daha fazla zorunlu bağlılık sergilerken, vakıf üniversitelerinde görev yapanların tüm faktörlerde daha fazla güçlendirildikleri saptanmıştır. Güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasında ılımlı positif ilişki belirlenmiştir. Bu bulgular, bazı değişkenler açısından İngilizce öğretim görevlilerinin güçlendirme ve örgütsel bağlılıklarını anlamamıza yardımcı olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Öğretmen Güçlendirme, Örgütsel Bağlılık
Özet (Çeviri)
This study, involving 182 instructors at English Preparatory Schools from the foundation and state universities, aimed to explore the relationship between organizational commitment and empowerment. The data were collected through the School Participant Empowerment Scale and TCM Employee Commitment Survey- Revised. The study is descriptive in nature and the data were collected and analysed using some statistical tests. The findings showed that the middle-aged instructors exhibited higher continuance commitment than older counterparts while the younger ones felt significantly more empowered in self-efficacy than all age groups. The medium-tenured instructors were found to be the most committed and significantly differing from the short-tenured instructors, while the short-tenured ones felt significantly more empowered than their long-tenured counterparts. Also, the instructors with fewer teaching hours exhibited higher affective commitment and felt more empowered than those with longer teaching hours. The state university instructors showed significantly higher continuance commitment, and the foundation university instructors exhibited significantly more empowered across all factors than those at the state universities. Moderate positive correlation was found between empowerment and commitment. These findings help us to understand empowerment and organizational commitment of English instructors in terms of some variables. Keywords : Teacher Empowerment, Organizational Commitment