China's Xinjiang policies: A study on Chinese dynamics and sanctions politics
Çin'in Şincan politikaları: Çin dinamikleri ve yaptırımlar politikası üzerine bir inceleme
- Tez No: 936228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde ortaya çıkan çatışmaya etki eden faktörleri inceleme amacı taşımaktadır. Bu çalışmanın öne çıkan önemli kısmı Çin'i Uygurlara uyguladığı politikalara iten sebepler üzerinden nasıl bir cephe alındığının incelenmesidir. Bu çalışma ayrıca Şincan'da yaşanan olaylara birden fazla ülkenin dahil olmasının getirdiği sonuçların çok taraflı olarak keşfedilmesi için önemlidir. Bu bağlamda yapılmış olan literatür taramasının üzerine inşa edilerek tez soruları cevaplandırılmaya çalışılmıştır: Çin'in istisnacı doğası Şincan sorununa nasıl etki etmektedir, bu soruna karşı uygulanan yaptırımlar nasıl sonuçlar verebilmektedir, ve Çin üzerindeki baskı ile nasıl başa çıkmaktadır? Çalışmanın sahip olduğu araştırma metodolojisi, STK raporları, haberler, akademik makaleler ve kitaplar üzerinden nitel ve nicel veri toplanmasını içermektedir.Tez bulgularına göre, Çin'in istisnacı geçmişi ve karakteri Şincan özelinde gerçekleştirmekte olduğu politikalarını etkileyen önemli bir faktör olmuştur. Bununla beraber yaptırımlar önemli etki gösterme konusunda başarısız olmuş, Çin bu başarısızlığı oluşturmaya çalıştığı yeni blokla dağıtmaya çalışarak dünya siyasetinde ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the factors affecting the conflict that emerged in China's Xinjiang Uyghur Autonomous Region. The most important part of this study is the examination of what kind of a stance is taken based on the reasons that push China to its policies towards the Uyghurs. This study is also essential for multilateral exploration of the consequences of the involvement of more than one country in the events in Xinjiang. Building on the literature review conducted in this context, the thesis questions were tried to be answered: How does China's exceptionalist nature affect the Xinjiang issue, what results can the sanctions imposed against this problem yield, and how does China cope with the pressure on it? The research methodology of the study includes collecting qualitative and quantitative data through NGO reports, news, academic articles, and books. According to the thesis findings, China's exceptionalist past and character have been an important factor affecting its policies in Xinjiang. However, sanctions have failed to have a significant impact, and China has come to the fore in world politics by trying to eliminate this failure with the new bloc it is trying to create.