Factors influencing Islamic home financing adoption in Canada
Kanada'da İslami ev finansmanının benimsenmesini etkileyen faktörler
- Tez No: 936229
- Danışmanlar: Prof. Dr. MONZER KAHF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İslami ev finansmanı, İslami finans kurumları tarafından sağlanan ve Şeriat ilkelerine bağlı bir finansal üründür. Bu çalışma, müşterilerin Kanada'da İslami konut finansmanını benimseme niyetlerini etkileyen faktörleri araştırmak için Gerekçeli Eylem Teorisini (TRA) bir çerçeve olarak kullanmaktadır. Kanadalı Müslümanlardan 135 adet kullanılabilir anket elde edilmiştir. Veriler daha sonra sonuçları elde etmek için SmartPLS-SEM yazılımıyla analiz edildi. (PR) ve (AWA) üzerindeki düzenleyici değişken Hükümet desteğinin (GS) yanı sıra Tutum (ATT), Dini yükümlülük (RO), Fiyatlandırma (PR) ve Farkındalık (AWA) olmak üzere beş belirleyici faktör vardır. Sonuçlar tutum, dini yükümlülük ve farkındalığın anlamlı düzeyde olduğunu göstermektedir. Fiyatlandırma ve devlet desteği önemli olmasa da müşterilerin İslami konut finansmanını kullanma niyetlerini etkiledi. Bulgular, piyasa oyuncularının, daha rekabetçi olabilmek ve müşteriler için daha çekici olabilmek amacıyla etkili İslami ev finansmanı ürünleri oluşturmak amacıyla iyileştirmeleri gereken yönlere ilişkin stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Yazarın bildiği kadarıyla bu, Kanada'da İslami finans üzerine yapılan ilk niceliksel çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Islamic home finance is a financial product provided by Islamic financial institutions that adheres to the principles of Sharia. This study utilizes the Theory of Reasoned Action (TRA) as a framework to investigate the factors that influence customers' intentions when adopting Islamic house financing in Canada. 135 usable surveys were obtained from Canadian Muslims. The data was then analyzed with SmartPLS-SEM software to get the results. There are five determinant factors, which are attitude (ATT), religious obligation (RO), pricing (PR), and awareness (AWA), in addition to the moderating variable of government support (GS) on PR and AWA. The outcomes show that attitude, religious obligation, and awareness significantly influenced customers' intentions to use Islamic home financing, while pricing and government support were not significant. The findings would assist market players in enhancing their strategies regarding the aspects that they need to improve in order to build effective Islamic home finance products that are more competitive and appealing to customers. To the best of the author's knowledge, this is the first quantitative study that is being conducted in Canada on Islamic finance.