Farklı çalışma ortamlarında gama doz hızı ölçümleri ve risk düzeyinin belirlenmesi
Gama dose measurements in different workingenvironments and determination of risk level
- Tez No: 936237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda radyasyon insan hayatının bir parçası haline gelmiştir. Gama ışınlarının biyolojik etkileri, maruz kalınan doz miktarına ve süresine bağlıdır. Az doz miktarına uzun süre maruz kalmak kanser gibi hastalıklara neden olmaktadır. İnsanlar zamanlarının çoğunu evlerinden sonra iş yerlerinde veya okullarda geçirmektedirler. İş yerleri kapalı ortam olabileceği gibi, açık havada da olan farklı çalışma ortamları olabilmektedir. İnsanların iş yerlerindeki sağlıkları ve güvenlikleri çeşitli yasalarla hem dünyada hem de ülkemizde güvence altına alınmıştır. Ege Üniversitesi yerleşkesinde birçok farklı çalışma ortamında, farklı binalarda ve açık havada gün içerisinde akademik ve idari personel, öğrenciler, hastalar, ziyaretçiler uzun süre bulunmaktadırlar. Bu çalışmada, Ege Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan 17 tanesi kapalı ortamlarda, 13 tanesi açık havada olan toplam 30 noktada, taşınabilir radyasyon doz hızı ve doz ölçer cihazı ile Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında altı ay boyunca periyodik olarak gama doz hızı ölçümü yapılmıştır. Yapılan ölçümlerden soğurulan doz hızı, yıllık etkin eşdeğer doz hızı ve yaşam boyu ortalama kanser gelişme olasılığı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar dünya ve Türkiye'de yapılan diğer çalışmalarla ve iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerinde yer alan sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Sonuçların iş sağlığı ve güvenliği yönünden uygunluğu değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In recent years, radiation has become the part of human life. Biological effects of the gamma rays, is depending on the exposur time and dosage. Being exposed by a minimum dose for a long time causes to diseases such as cancer.People are spending most of their times at offices and schools whereafter their homes. Workplaces can be indoor areas as they can be also outdoor areas which are different. Healt and safety of people in workplaces are guarenteed globally and domestically by various legislations. In Ege University campus, academic staff and administative personal, students, patients and visitors are situating for a long time in many different working places,different buildings and open air. In this study, during six months of period between the dates of September 2019 – March 2020, gamma dose rate mesasurements had been made with portable radiation dose rate and dose meter device at 30 locations intotal, 17 of them outdoor and 13 of them indoor which located in the Ege University Campus. From the measurements, the absorbed dose rates, the annual effective equivalent dose rates and the estimation of lifetime cancer risk were calculated. The result which are obtained are compared with the limit values of global studies & other studies made in Turkey and occupational health and safety regulations. Convenience of the results evaluated in terms occupational health and safety.