Kronik obstrüktif akciğer hastalığında glutatyon S-transferaz Mu1 ve teta1 polimorfizmlerinin rolü
The role of glutatione S-transferase Mu1 and teta1 polymorphisms in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 936248
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), günümüzün en önemli küresel çaptaki sağlık sorunlarından biridir. KOAH oluşumunda genetik faktörlerin rolünün önemli olduğu fikri genel olarak kabul edilmektedir. Hastalığın giderek artan prevalansı ile morbidite ve mortalitesine neden olan risk faktörleri arasında genetik kaynaklı olarak proteaz ve antiproteaz enzimlerini düzenleyen gen bozuklukları (ekspresyonlar, delesyonlar) ve en sık rastlanan antioksidan enzim gen bozuklukları bulunmaktadır. Antioksidan enzim genlerin ekspresyonu, sigara içilmesi ile ilişkili hava yolu epitelinde bulunan oksidatif hasara karşı hücresel koruyuculuk sağlamaktadır. Antioksidan enzim gen aileleri arasında, Glutatyon S-Transferazlar (GST)'lar en önemli olan ailesidir. GST'ler sigara dumanında bulunan aromatik hidrokarbonların detoksifiye edilmesinde önemli rol oynayan enzimlerdir. Önemli rollerine rağmen, henüz bu enzimlerin genleri ile KOAH arasındaki ilişki üzerine yapılmış özellikle Türkiye'de geniş kapsamlı çalışma yoktur. Bu eksikliği gidermek için yapılan bu çalışma kapsamında glutatyon aracılı antioksidan etki ile KOAH hastalığının gen bozuklukları ile ilgili tedavi süreçlerine yardımcı olabilmek hipotezini ileri sürmekteyiz. Çalışmamızın amacı, KOAH hastalığın oluşumunda GSTM1 ve GSTT1 polimorfizmin rolü olup, olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada, Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi Göğüs hastalıkları bölümünden Etik Kurul izni alınmış 36 KOAH'lı hasta ve 14 kontrol vakası kullanıldı. 2019 yılı içerisinde hasta ve kontrol grubundan alınmış olan kan örneklerinden DNA izolasyonu yapıldı. KOAH hasta ve kontrol grubunda qPCR metodu ile GSTM1 ve GSTT1 polimorfizmleri çalışıldı. GSTM1 için delesyon görülmeyen 13 hasta (% 36,11), belirli oranda gen kaybı söz konusu olan 23 hasta ( % 63,89) gözlemlendi ve tamamen delesyona uğramış oldukları gözlenmedi. GSTM1 için kontrol grubumuzda delesyon gözlenmeyen 11 (%78,57), belirli oranda delesyon gözlenen 2 (% 14,29), ve delesyon gözlenen 1 (%7,14) olgu bulundu. GSTT1 için delesyon görülmeyen 18 hasta (% 50), belirli oranda gen kaybı söz konusu olan 4 hasta ( % 11,11), ve neredeyse tamamen delesyona uğramış ve kaybolmuş 14 hasta (% 38,89) gözlemlendi. GSTT1 için kontrol grubumuzda delesyon gözlenmeyen 28 (% 56), belirli oranda delesyon gözlenen 6 (%12,00), ve delesyon gözlenen 16 (% 32) olgu bulundu. Çalışmada, KOAH hastalarında GSTM1 ve GSTT1 genlerinin delesyonu farklı oranlarda sıklıkla görüldü. Sonuç olarak, KOAH hastalığına yakalanma riskinde GSTM1 ve GSTT1'in rolü olabileceği bu çalışma ile gösterildi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is one of the most important global health problems today. The idea that genetic factors play an important role in the development of COPD is generally accepted. Among the risk factors that cause morbidity and mortality with the increasing prevalence of the disease, there are gene disorders (expressions, deletions) that regulate protease and antiprotease enzymes and the most common antioxidant enzyme gene disorders. The expression of antioxidant enzyme genes provides cellular protection against oxidative damage in the airway epithelium associated with smoking. Among the antioxidant enzyme gene families, Glutathione S-transferases (GST) are the most important family. GSTs are enzymes that play an important role in detoxifying aromatic hydrocarbons found in cigarette smoke. Despite their important role, yet on the relationship between COPD and genes of these enzymes is not particularly extensive studies in Turkey. Within the scope of this study conducted to overcome this deficiency, we hypothesize that it can help the treatment processes of COPD disease with its antioxidant effect through glutathione. Our study aims to investigate whether GSTM1, and GSTT1 polymorphisms play a role in the development of COPD disease. In this study, there are 36 COPD patients and 14 controls with the permission of the Ethics Committee from the Department of Chest Diseases of Polatlı Duatepe State Hospital. DNA isolation was performed from blood samples taken from the patient and control groups in 2019. GSTM1 and GSTT1 polymorphisms were studied with qPCR method in COPD patient and control groups. For GSTM1, 13 patients (36.11 %) with no deletion, 23 patients (63.89 %) with a certain rate of gene loss were observed, and it was not observed that they were completely deletion. For GSTM1, 11 (78.57 %) cases with no deletion, 2 (14.29 %) with a certain rate of deletion, and 1 (7.14 %) with deletion were found in our control group. For GSTT1, 18 patients (50 %) without deletion, 4 patients (11.11 %) with a certain percentage of gene loss, and 14 patients (38.89 %) who were almost completely deletion or even lost were observed. In our control group for GSTT1, 28 (56 %) cases with no deletion, 6 (12 %) cases with certain deletions, and 16 (32 %) cases with deletions were found. In the study, GSTM1 and GSTT1 deletions were frequently seen at different rates in COPD patients. As a result, this study demonstrated that GSTM1 and GSTT1 may have a role in the risk of developing COPD.