Kronik obstrüktif akciğer hastalarında egzersize olan oksidatif stres, inflamatuar belirteçler ve metabolomiklerin yanıtları
The oxidative stress, inflammatory markers, and metabolomics response to exercise in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 788719
  2. Yazar: ASLIHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) sahip bireylerde egzersize olan oksidatif, inflamatuar ve metabolomik yanıtlar ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada, KOAH'lı bireylerde artan, sabit ve aralıklı iş yükünde egzersize olan oksidatif, inflamatuar ve metabolomik yanıtların belirlenmesi ve egzersiz öncesi ve sonrası yanıtların karşılaştırılması amaçlandı. On altı KOAH'lı erkek (ortalama yaş=50,94±6,42 yıl; birinci saniyedeki zorlu ekspirasyon volümü [FEV1]=% 63,37±19,90) hasta bisiklet ergometresinde artan iş yükünde semptomla limitli egzersiz testi yaptı. Egzersiz testinin sonuçlarına göre hastalara sabit ve aralıklı iş yükünde egzersiz uygulandı. Artan, sabit ve aralıklı iş yükünde egzersizlere olan oksidatif (katalaz [CAT], indirgenmiş glutatyon [GSH], glutatyon peroksidaz [GPx], süperoksit dismutaz [SOD], toplam antioksidan durumu [TAS]), inflamatuar (tümör nekroz faktörü [TNF]-α, çözünür TNF reseptörü-1 [Alınan kan örneklerinden sTNFr1], çözünür TNF reseptörü SuperFamily 1B [sTNFRSF1B], interlökin [IL]-1, IL-6 ve C reaktif protein [CRP]) ve metabolomik yanıtlar analiz edildi. KOAH'lı bireylerde sabit ve aralıklı iş yükünde egzersize ait CAT, GSH ve TAS fark ve kat değişim değerleri birbirine benzerdi (p>0,05). Sabit iş yükünde egzersiz için GPx değişimi, aralıklı iş yükünde egzersiz ile elde edilenden daha yüksekti (p=0,004). Aralıklı iş yükünde egzersiz için SOD değişimi, sabit iş yükünde egzersiz ile elde edilenden daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
There is limited information on oxidative, inflammatory, and metabolomic responses to exercise in individuals with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). This study aimed to determine the oxidative, inflammatory, and metabolomic responses to incremental, constant, and interval work rate exercises in individuals with COPD and to compare pre-and post- exercise responses. Sixteen males with COPD (mean age = 50.94±6.42 years; predicted percentage of forced expiratory volume in one second [FEV1] = 63.37±19.90%) performed symptom-limited incremental cycle exercise testing. Based on the results of the exercise testing, constant and interval work rate exercises were performed. Oxidative (catalase [CAT], reduced glutathione [GSH], glutathione peroxidase [GPx], superoxide dismutase [SOD], total antioxidant status [TAS]), inflammatory (tumor necrosis factor [TNF]-α, soluble TNF receptor-1 [sTNFr1], soluble TNF receptor SuperFamily 1B [sTNFRSF1B], interleukin [IL]-1, IL-6, and C reactive protein [CRP]), and metabolomics responses to different exercises were analyzed from the plasma samples. The CAT, GSH, and TAS difference and fold change values for constant and interval work rate exercises were similar in individuals with COPD (p>0.05). The GPx change for constant work rate exercise were higher than those obtained with interval exercise (p=0.004).