Çağdaş sanatta spor-siyaset ilişkisinin kültürel bir paradigma olarak görünürlüğü
The visibility of the sport-politics relationship as a cultural paradigm in contemporary art
  1. Tez No: 936252
  2. Yazar: SERDAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Amaç: Bu çalışma, çağdaş sanatın etkin ve verimli kullanımını sanat-spor-siyaset ilişkisi çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Tarih öncesi çağlardan bu yana farklı medeniyet ve kültürlerde kendine yer bulan sporun, 20. yüzyılda siyasi ideolojilerin modernist stratejilerinde bir propaganda aracı olarak ve günümüzde tüketim toplumlarına özgü bir yan sanayi ürünü olarak kullanılmasının sanatsal dinamiklerle ilişkisi incelenmektedir. Yöntem: Tezde nitel araştırma modeline dayalı olarak görsel ve yazınsal veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Tezin inceleme, araştırma ve yazım aşamalarına paralel olarak elde edilen verilerin değerlendirildiği bir sanatsal uygulama alanı oluşturulmuştur. Bulgular: Fiziksel, zihinsel, sosyal, kültürel ve ekonomik birçok alanla ilişkisi olan sporun, geniş kitleleri peşinden sürükleyerek harekete geçirdiği; kitlelerin yönetimine talip olan ya da yönetimde bulunan siyasetçiler tarafından etik doğasına aykırı olmasına rağmen insani değerleri değil ekonomik değerleri yükselten bir 'katalizör' olarak kullanıldığı tespit edilmiştir; çağdaş sanat alanında, üst yapı kurumlarının sanatsal amaçlarına daha az uygun olan, ancak yine de klasik amaçsızlık talebine uyarlanabilen sanat eserlerinin üretici gücü olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çağdaş sanatı anlamlandırmak için sanat, spor ve siyaset üçlüsü bir araya getirilmiş, kurum, kuruluş ve devletlerin çıkarları ile sıradan insanların çıkarlarının birbirine daha fazla temas etmesini sağlayan 'ideal'in arzulandığı anlaşılmıştır. Sanatçı öznelerin ruhsal-fiziksel sağlıklarının, sporcuların entelektüel gelişimlerinin ve birbirleriyle etkileşimlerinin kültürel olandan siyasal olana aktarılan değerleri görünür kıldığı tespit edilmiştir. Günümüz koşullarında sanatsal alımlama düzeyinin ve sanatsal yaratıcılığın bir paradigma olarak geliştirilmesi ihtiyacını ortaya koyması/karşılaması beklenen araştırmanın, konuyla ilgili bilimsel çalışmalara kaynak teşkil etmesi ve katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the effective and efficient use of contemporary art within the framework of the relationship between art-sports-politics. It is examined to examine the relationship between artistic dynamics and the use of sports, which has found its place in different civilizations and cultures since prehistoric times, as a propaganda tool in the modernist strategies of political ideologies in the 20th century and as a sub-industrial product specific to consumer societies today. Method: In the thesis, visual and literary data collection techniques were utilized based on the qualitative research model. In parallel with the examination, research and writing stages of the thesis, an artistic practice area was created in which the data obtained were evaluated. Findings: It has been found that sports, which has a relationship with many physical, mental, social, cultural and economic fields, mobilises large masses by dragging them after it; that it is used as a 'catalyst' that raises economic values, not human values, although it is contrary to its ethical nature by politicians who aspire to the management of the masses or who are in management; in the field of contemporary art, it has been found that it is the productive power of works of art that are less in line with the artistic purposes of superstructure institutions, but can still be adapted to the classical aimless purposefulness demand. Results: In order to make sense of contemporary art, the triad of art, sports and politics were brought together and it was understood that the 'ideal' that enables the interests of institutions, organisations and states and the interests of ordinary people to contact each other more was desired. It has been determined that the mental-physical health of artist subjects, the intellectual development of athletes and their interaction with each other make visible the values transferred from the cultural to the political. In today's conditions, it is expected that the research, which is expected to reveal/meet the need to develop the level of artistic reception and artistic creativity as a paradigm, will constitute a source and contribute to scientific studies on the subject.