Yetişkinlerde koşulsuz kendini kabul ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between unconditional self-acceptance and life satisfaction in adults
  1. Tez No: 936255
  2. Yazar: MELİS AYANLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Koşulsuz kendini kabul bireyin kendisini herhangi bir koşula bağlı olmaksızın, tamamen kabullenmesi, başkalarının düşüncelerine bağımlı kalmadan kendi değerini tanıması şeklinde tanımlanmaktadır. Yaşam doyumu bireyin hayatını kendi belirlediği kriterler doğrultusunda olumlu bir şekilde değerlendirmesi ve tatmin hissetmesi olarak tanımlanmaktadır. Koşulsuz kendini kabul ve yaşam doyumu özellikle bireyin olumlu duygularını artırmak, güçlü yanlarını keşfetmek ve yaşamını anlamlandırmak için kullanılan pozitif psikoloji kavramlarındandır. Literatürde yaşam doyumu ve koşulsuz kendini kabul ile ilgili araştırmalar mevcuttur. Bununla birlikte, koşulsuz kendini kabulün yaşam doyumunu yordamasına ilişkin alan yazınında yer alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırmanın amacı, koşulsuz kendini kabulün yaşam doyumunu yordamasının incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmaya 187 yetişkin kadın, 55 yetişkin erkek olmak üzere toplamda 243 katılımcı katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Demografik Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan hipotetik model yapısal eşitlik modellemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma modeli kabul edilebilir uyum iyiliği değerleriyle veriler tarafından doğrulanmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucu koşulsuz kendini kabulün yaşam doyumunu yordadığı tespit edilmiştir. Yetişkin bireylerin kendilerine dair olumlu ve olumsuz tutum, davranışları kabul etmeleriyle yaşamdan aldıkları doyumun artırılabileceği araştırmanın önemli bir sonucudur. Araştırma sonucu elde edilen sonuçların, değişkenler arasındaki ilişkiler ve yordama açısından hem literatüre hem de klinik uygulamalara katkı sağlayabileceği değerlendirildiğinden önemli olduğu ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unconditional self-acceptance is defined as the individual's complete acceptance of himself/herself without any conditions, recognising his/her own value without being dependent on the opinions of others. Life satisfaction is defined as the individual's positive evaluation of his/her life in line with the criteria determined by himself/herself and feeling satisfied. Unconditional self-acceptance and life satisfaction are positive psychology concepts that are used to increase the positive feelings of the individual, to discover his/her strengths and to make sense of his/her life. There are studies on life satisfaction and unconditional self-acceptance in the literature. However, there is no study in the literature on the prediction of unconditional self-acceptance on life satisfaction. The aim of this study was determined as examining the prediction of unconditional self-acceptance on life satisfaction. A total of 243 participants, 187 adult women and 55 adult men, participated in the study. Demographic Information Form, Satisfaction with Life Scale and Unconditional Self Acceptance Scale were used as data collection tools. The hypothetical model used in the study was analysed by structural equation modelling. The research model was confirmed by the data with acceptable goodness of fit values. As a result of the analysis, it was determined that unconditional self-acceptance predicted life satisfaction. It is an important result of the research that adult individuals' satisfaction with life can be increased by accepting positive and negative attitudes and behaviours about themselves. The results obtained as a result of the research are considered to be important as they can contribute to both the literature and clinical applications in terms of relationships and prediction between variables