Evlilik kaygısının yordayıcıları olarak evlilik beklentileri ve algılanan ebeveyn ilişki tutumlarının incelenmesi
Marriage expectations and perceived parental relationship attitudes as predictors of marriage anxiety
  1. Tez No: 936275
  2. Yazar: BÜŞRA KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Evlilik hem bireysel hem de toplumsal düzeyde yararları olan önemli bir kurumdur. Bireylerin sosyal, psikolojik ve biyolojik yönlerden birçok ihtiyacını karşılama işlevinin yanı sıra toplumsal düzeni sağlaması söz konusudur. Dolayısıyla evlilik istendik bir yaşam olayı olarak görülmektedir. Diğer taraftan, günümüzde evlilik oranlarının düştüğü ve evlilik yaşının giderek arttığı gözlenmektedir. Bu durum evliliğe dönük duygu, düşünce ve davranışların araştırılmasını öncelikli hale getirmektedir. Evlilik kaygısı, kişilerin evliliği düşündüklerinde veya evlilikle ilgili konular açıldığında endişe içinde kalmalarına ve evlilikle ilgili durumlardan kaçınmalarına sebep olan olumsuz düşünce ve duyguların eşlik ettiği yoğun uyarılmışlık hali olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada evlilik kaygısı ile kişilerin evliliğin nasıl olması gerektiğine dair sahip olduğu inançları barındıran evlilik beklentisi ve otoriter, ilgisiz, koruyucu, demokratik ve bağımlı olmak üzere bireylerin ebeveynlerinin birbirlerine dönük ilişki tutumlarına yönelik algılarını ifade eden algılanan ebeveyn ilişki tutumları ele alınmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı, genç yetişkin bireylerin evlilik kaygısının yordanmasında evlilik beklentileri ve algılanan ebeveyn ilişki tutumlarının rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, 18-45 yaş aralığındaki 321 bekâr bireyden (%76.9 kadın, %23.1 erkek, yaş ort.=24.27, SS=5.59) oluşmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Evlilik Kaygısı Ölçeği (Çelik & Erkilet, 2019), Evlilik Beklentisi Ölçeği (Öz-Soysal, Uz-Baş, & Aysan, 2016) ve Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği (Çelik & Öziş, 2016) ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir ve analizde tanımlayıcı istatistik, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı (PMÇKK), çoklu doğrusal regresyon, bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is a significant institution that benefits individuals as well as society. It serves to maintain social order in addition to fulfilling a variety of individuals' social, psychological, and biological requirements. Marriage is therefore viewed as a desirable life event. However, it is noted that the age of marriage is steadily rising while the marriage rate is declining. Given this circumstance, it is a priority to investigate feelings, thoughts and behaviors towards marriage. Marriage anxiety is characterized as a state of intense arousal accompanied by negative thoughts and feelings that cause people to be anxious when they think about marriage or when marriage-related topics are brought up and to avoid marriage-related situations. In this study, marriage anxiety, marital expectation, which includes the beliefs that individuals have about how marriage should be, and perceived parental relationship attitudes, which express individuals' perceptions of their parents' relationship attitudes towards each other, including authoritarian, neglectful, protective, democratic and dependent. Accordingly, the main purpose of this study is to examine the role of marriage expectations and perceived parental relationship attitudes in the prediction of marriage anxiety. The sample of the study consisted of 321 single individuals between the ages of 18-45 (76.9% female, 23.1% male, mean age =24.27, SD=5.59). The data were collected using the personal information form, the Marriage Anxiety Scale (Çelik & Erkilet, 2019), the Marriage Expectation Scale (Öz-Soysal, Uz-Baş, & Aysan, 2016), and the Perceived Parental Relationship Behavior Scale (Çelik & Öziş, 2016). The data were analyzed using the SPSS 27.0 package program and descriptive statistics, Pearson Product Moment Correlation Coefficient (PMCCC), multiple linear regression, independent t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used in the analysis.