Göstergebilimsel yöntemle mimari yapı okuması: 1980 sonrası Kayseri kamu yapıları
Reading architectural building by the method of semiotics: The example of Kayseri public buildings after 1980
- Tez No: 93628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
GÖSTERGEBILIMSEL YÖNTEMLE MİMARİ YAPI OKUMASI 1980 SONRASI KAYSERİ KAMU YAPILARI ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat ÇAĞIL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2000 ÖZET Bu çalışma; Sasussure' ün dilbilim ilkelerinden yola çıkarak, her kültür olgusunu metin olarak ele alan ve anlam okuması üzerine yöntem öneren göstergebilimden yararlanılarak, kültür ürünü olan mimarlığın da metin olarak anlamının çözümlenmesine dair bir incelemedir. Bu amaçla; mimarlığın göstergebilimsel çözümlenmesi için Ch. Morris' in göstergebilime kazandırdığı ve Broadbent'in mimari yapı çözümlemesi için önerdiği yöntem ve sınıflamalar baz alınarak, Kayseri Kamu Yapıları çözümlenmeye çalışılmıştır. Tez çalışması kapsamında, ilk, ikinci ve üçüncü bölümlerde dilbilim ile göstergebilim ilkeleri araştırılmış, dördüncü bölümde mimari ve göstergebilim ile ilgili çalışmalar araştırılmış, beşinci bölümde ise, seçilen yöntem aracılığıyla Kayseri Kamu Yapıları okunmuştur. Mimari yarışmalar sonucunda elde edilen bu yapılarda, çoğunlukla yerel mimari değerlere göndermeler yapılarak halkla iletişim kurma çabasında oldukları görülmüştür.11 Bilim Kodu :601 01 00 Anahtar Kavramlar :dilbilim, göstergebilim, gösterge, gösteren, gösterilen, belirti, görüntüsel gösterge, sembol, pragmatik, sentaktik, semantik, anlam, anlamlama, düzanlam, yananlam, eğretileme, düzdeğişmece. :142 :Doç. Dr. Zeynep ONUR Sayfa Adedi Tez Yöneticisi
Özet (Çeviri)
m READING ARCHITECTURAL BUILDING BY THE METHOD OF SEMIOTICS: THE EXAMPLE OF KAYSERİ PUBLIC BUILDINGS AFTER 1980 (M. Sc. Thesis) Murat ÇA?IL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2000 ABSTRACT Guided by the linguistic principles of F. D. Saussure, this thesis utilized semiotics which considers each cultural phenomena as written text and identifies the method of decoding meaning. Semiotics, considering natural languages as an important tool for communication, sees every cultural product also as a means of communication. Architectural structures are also the most important cultural elements which define our physical environments. In semiotical view, architecture is also a means of communication. By this view, it is possible to read the denotation and connotation of architectural works through syntactic, semantic and pragmatic dimensions. In this thesis, having determined the principles of linguistics and semiotics, a method for decoding meaning of architectural buildings was proposed. Kayseri public buildings were examined as a case study. These buildings designed thorough architectural competitions, generally aimed atIV communicating with the public by means of referring to the vernacular architectural values. For this reason, public buildings were chosen as examples for decoding of architectural buildings in line with the purposes of the study. Science Code Key Word Page Number Adviser : 601 01 00 : linguistics, semiotics, sign, signifier, signified, index, icon, symbol, pragmatic, syntactic, semantic, meaning, signification, denotation, connotation, metaphor, metonymy : 142 : Assoc. Prof. Zeynep ONUR