Ankara metropoliten alan büyükkent bütünü merkezler yapısı-değerlendirmesi
The Hierarchical system of centers in greater Ankara metropoliten area
- Tez No: 93627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAL EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Kentin çalışma alanlarının en önemli parçası ve kentsel işlevlerin en yoğun bulunduğu alan, kentin çekirdeği, beyni olarak da önemi vurgulanan kent merkezidir. Kentin en önemli ve en yüksek düzeyli hizmet tesislerinin yer aldığı bölge olarak tanımlanan merkezler, zaman zaman da önemli sorunların yoğunlaştığı alanlar olarak algılanabilmektedir. Metropoliten nitelik kazanmış kentlerde daha yoğun olarak ortaya çıkan merkez sorunsalım tüm boyutlarıyla çözümleyebilmek için, merkezlere ilişkin fizikseL sosyo-ekonomik ve kültürel yapılanmaların ortaya konulması gerekmektedir. Metropoliten nitelikteki kentlerin merkezi iş alam ve bütüncül merkezler yapılanmasını tüm boyutları ve ayrıntıları ile ortaya koyabilmek ise, bir çok güçlükleri de beraberinde getirmektedir. Merkezlerin nitelik ve yapısını çözümleyerek merkez sorunsalım da belirlemeye çalışan bu çalışma, açık uçlu bir nitelikte, geliştirilmeye açık bir yöntem ve izlence ile gerçekleştirilmiş, bu amaçla, genel merkezler yapılanmasını belirleyen çalışmalar bağlanımda, seçilen örnekleme alanlarında, bütüncül yapıya ilişkin çıkarımlar da yapılmasına olanak sağlayacak ayrıntılı bir veri tabam oluşturulmuştur. Böylece, bundan sonra geliştirilerek netleştirilebilecek ayrıntılı bir fotoğraflama çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, merkezler bütünü yapısının ortayau konabilmesi ile, merkez sorunsalım oluşturan etmenler ve merkezi iş alanında yaşanan değişim-dönüşüm süreçleri de çözümlenebilmiş olacaktır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 1210 Kent Merkezi, Merkezi îş Alam, Merkez Sorunsalı 348 Doç. Dr. Feral Eke
Özet (Çeviri)
The city center, which is often emphasized as the“brain”of the city, is where urban services and activities are mostly concentrated. The city center displays not only the concentration of high quality services but also important problems. In order to provide a comprehensive solution to these problems which appear more densely in metropoliten cities, the physical, socio economic and cultural dimensions must be considered. However, such an exercise certainly entails many difficulties. This thesis is an open-ended study which aims at defining the somewhere of different centers, chosen as case studies to contribute towards a general evaluation of the city center. A detailed data base on the chosen centers has thus been established which currently provides a photographic display but will later lead to a more detailed analysis on the evolution of city centers and their functions. Science code Key Words Page number Adviser 1210 City Center, Central Business District, Center Problematical 348 Doç. Dr. Feral EKE