Süreksiz rejimde kartezyen koordinatlarda üç boyutlu ısı iletiminin sayısal analizi
Numerical analysis of unsteady state three dimensional heat conuction in the cartesian
- Tez No: 93629
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
SÜREKSİZ REJİMDE KARTEZYEN KOORDİNATLARDA ÜÇ BOYUTLU ISI İLETİMİNİN SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Serdar İSKENDER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2000 ÖZET Bu çalışmada süreksiz rejim şartlarında, kare veya dikdörtgen kesitli prizmadan, çok değişik başlangıç ve sınır şartlarında, istenilen zaman diliminde, istenilen noktadaki sıcaklığı bulabilecek bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programı yardımıyla, ısıl işlem prosesinde değişik başlangıç ve sınır şartlarında malzemedeki sıcaklık değişimleri hesaplanmıştır. Daha sonra, dış yüzeyine güneş ışığı gelen, içerisinde sinüs fonksiyonu şeklinde değişen sınır şartı bulunan duvar problemi program yardımıyla çözülmüştür. Önce başlangıç ve sınır şartlan değiştirilmeden farklı Biot sayılan için duvann merkezinde ve sağ yan yüzey orta noktasındaki sıcaklık dağılımlan hesaplanmıştır. Daha sonra, sinüs fonksiyonu şeklinde değişen sınır şartının, genlik ve frekansı değiştirilmiştir. Sınır şartının genlik ve frekansmdaki değişimin, ısı transferine etkisi incelenmiştir. Son olarak da, sınır şartlan değiştirilmeden başlangıç sıcaklığı değiştirilmiştir. Farklı başlangıç sıcaklıklanndaki, sıcaklık değişimleri incelenmiştir. Sonuçlar, tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Süreksiz rejim, ısı iletimi, kartezyen koordinatlar 91 Prof. Dr. Mecit SÎVRİOĞLU
Özet (Çeviri)
11 NUMERICAL ANALYSIS OF UNSTEADY STATE THREE DIMENSIONAL HEAT CONDUCTION IN THE CARTESIAN COORDINATE SYSTEM (M. Sc. Thesis) Serdar İSKENDER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2000 ABSTRACT In this study, a computer program which can calculate temperatures in the desired time periods from square or rectangular crossectioned prisms under the unsteady state conditions with different initial and boundary conditions is developed. With this program, in a heat treatment process, the temperature changes in a material with different initial and boundary conditions are calculated. So, the effects of the Biot and Fourier number changes in the heat transfer process are observed. The wall problem; sunlight is coming to the outer surface of the wall and wall has a boundary condition changing as a sinusoidal function; is solved with this program. First, the heat dispersion in the center and in the right side surface center are calculated for different Biot numbers without changing the initial and boundary conditions. Then the amplitude and frequency of the sinusoidal boundary conditions are changed. The effect of the changes in the boundary conditions amplitude and frequency on the heat transfer are examined. Finally, the initial temperature is changed without changing the boundary conditions. Under the different initial temperatures, the temperature changes are observed. Results are given as tables and graphs. Science Code Key Words Page Numbers Adviser 625.04.02 Unsteady state, heat conduction, cartesian coordinates 91 Prof. Dr. Mecit SİVRİO?LU wl rSısiKö?RrrİM kumm