Açıklık ortasına kolon ekleme yöntemiyle betonarme kirişlerin onarım ve güçlendirilmesi
Repairing & strengthining of reinforced concrete beams by adding a new column in the middle of beam
  1. Tez No: 93630
  2. Yazar: M. HALUK GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
AÇIKLIK ORTASINA KOLON EKLEME YÖNTEMİYLE BETONARME KİRİŞLERİN ONARIM ve GÜÇLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) M.Haluk GÖĞÜS GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Taşıma gücü yetersiz kalmış veya hasar görmüş betonarme kirişlerin onarım/güçlendirilmesi amacıyla pratikte yaygın olarak kullanılan yöntem, kiriş açıklığına kolon yerleştirmektir. Bu yöntemin kiriş davranış/dayanımına etkisini incelemek üzere, bir adet referans kirişi, iki adet güçlendirme kirişi ve iki adet onarım kirişi olmak üzere, beş adet kiriş denenmiştir. Güçlendirme, deneye başlamadan önce kolon ilavesi yapılan, birincisi monotonik yükleme, ikincisi tek yönlü tekrarlanır yükleme altında denenen iki adet kiriş ile modellenmiştir. Onarım ise, kirişte öngörülen miktarda çökme oluştuktan sonra kolon ilavesi yapılan ve monotonik yükler altında denenen iki adet kiriş ile modellenmiştir. Akma deformasyonunun iki katı çökme yapan kirişe, yük/deformasyon sıfırlanmadan kolon takviyesi yapılmıştır. Akma deformasyonunun üç katı çökme yapan kirişe11 ise, yük/deformasyon sıfırlandıktan sonra kolon takviyesi yapılmıştır. Referans kiriş, onarım ve güçlendirme kirişlerinin rehabilitasyon öncesi davranış/dayanımını yansıtmaktadır. Güçlendirme kirişleri de, onarım kirişlerinin referansı olarak düşünülmüştür. Deney verileri kullanılarak çizilen P-8 ve M-K eğrileri yardımıyla kirişlerin dayanım kazanması, enerji tüketimi, rij itlik ve süneklik faktörleri incelenmiştir. Buna göre, onarım/ güçlendirme kirişleri davranış/dayanım açısından başarılı sonuçlar vermiştir. Bilim Kodu : 6240301 Anahtar Kelimeler : Güçlendirme, Onarım, Takviye, Tek yönlü tekrarlanır yükleme. Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Hüsnü CAN
Özet (Çeviri)
HI REPAIRING & STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BEAMS BY ADDING A NEW COLUMN IN THE MIDDLE OF BEAM (M.Sc. Thesis) M.Haluk GÖ?ÜŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT Adding a new column in the middle of beam is the most commonly used technique for the purpose of repairing/strengthing of reinforced concrete beams whose need for additional strength or damaged due to any reason. In order to investigate the effets of this technique to the beam behaviour and strength, an experimental study was realized with five beams whose one of them was reference, two of them were strengthened and two of them were repaired. Strengthening was arranged before starting the experiment by adding a support in the middle of beams whose the first was loaded monotonicaly and the second was loaded by repeated loading. Repairing was arranged after beams deflection reached specified limits by adding a support in the middle of beams whose all of them were loaded monotonicaly. The beamIV which deflected up to two times of yield deformation of reference beam was repaired under load while the beam which deflected up to three times of yield deformation of reference beam was repaired by unloading load and deformation. Reference beam was tested to see the behaviour and the strength of beams when they had no support in their middles. Strengthened beams were cosidered as a monolitic reference of repaired beams too. Experiment outputs were drawn as P-8 and M-K relationships of the beams. The beams were compared with each others according to gaining strengths, energy dissipation, rigidities and ductilities. As a result of this investigation, all the strengthened and the repaired beams have been performed satisfactorily regarding to behaviour and strength. Science code : 6240301 Kp.v wnrds -Remair Strenatheninp. Sunnortment.