The legal implications of automated contracting: Applicable law and contract formation for blockchain-based smart contracts and AI systems
Otomatize sözleşmelerin hukuki sonuçları: Blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeler ve yapay zeka sistemleri kullanılan sözleşmelere uygulanacak hukuk ve bu sözleşmelerin kurulması
- Tez No: 1012343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, otomatize sözleşmelerin kullanımının yarattığı bazı hukuki sonuçları incelemektedir. Bu incelemenin odak noktasını, blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeler ve yapay zekâ (YZ) tabanlı sözleşmeler kullanılarak, sözleşmesel süreçlerin insan müdahalesi olmaksızın, takma adla veya başka şekilde kimliği belirsiz taraflar arasında otonom olarak yürütüldüğü durumlarda, sözleşme taraflarının kimliklerinin ve iş yerlerinin nasıl belirlenebileceğini oluşturmaktadır. Bu sayede, sözleşmeye uygulanacak hukuk belirlenecek ve bu konudaki mevcut literatürdeki boşluklar doldurulacaktır. Çalışmada ayrıca, bu yöntemlerin kullanıldığı durumlarda, sözleşmenin kurulmasına ilişkin kuralların, özellikle Uluslararası Mal Satış Sözleşmesi (CISG) bağlamında, nasıl uygulanabileceği ve yorumlanabileceği incelenmekte, mevcut düzenlemelerin bu yöntemlerin kullanıldığı durumlarda yeterli olup olmadığı sorgulanmaktadır; bu konu da mevcut literatürde derinlemesine ele alınmamış bir konudur. Son olarak, bu çalışmada, otomatize sözleşmelerle ilgili yeni yasal düzenlemeler değerlendirilmekte ve akıllı sözleşmelerin ve YZ tabanlı sözleşmelerin özelliklerini ele almak ve düzenlemek için bunların uygunluğu değerlendirilmektedir. Bu çalışma, birincil hukuk kaynaklarının sistematik incelemesine ve değerlendirilmesine odaklanan doktrinel bir hukuk araştırması metodolojisi kullanmaktadır. Sözleşmenin kurulması bakımından, otomatize sözleşmelere uygulanacak kuralların belirlenmesi amacıyla, Avrupa Birliği (AB) Yönetmelikleri, içtihatlar ve sözleşmeler hukuku ile ilgili diğer bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan kurallar analiz edilmiştir. Araştırma, yukarıda belirtilen koşullar altında blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeleri ve yapay zeka tabanlı sözleşmeleri özel olarak düzenleyen uluslararası veya AB düzeyinde açık ve bağlayıcı kuralların bulunmadığını göstermektedir. Mevcut kurallar esas olarak, geçerli bir sözleşme kurulması için gereken şartları, sözleşmenin doğurduğu hukuki sonuçları, ve otomatik sistemler tarafından gerçekleştirilen işlemlerin kime izafe edileceğine ilişkin hususları düzenlemektedir. Ancak sözleşmenin bu yöntemlerle kurulmasının sözleşmenin kurulmasına ilişkin kurallar (özellikle öneri ve kabul) bağlamında nasıl bir etkisi olduğu ve bu senaryolarda uygulanacak hukukun belirlenmesi için tarafların kimlikleri ve iş yerlerinin belirlenmesi hususlarının, maddi hukuk, kanunlar ihtilafı kuralları ve öğretideki görüşler çerçevesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Son olarak, otomatize sözleşmelere ilişkin düzenlemelerde ortaya konan teknolojik tarafsızlık ilkesinin mutlak olmaması gerektiği önerilmektedir; yasal çerçeve yeni teknolojik yeniliklere uyum sağlanması, kuralların daha açık olması ve ilgili taraflar nezdinde hukuki belirliliğin sağlanması için güncellenmelidir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the legal implications of automated contracting. It particularly aims to assess the effects of emerging technologies, such as blockchain-based smart contracts and artificial intelligence (AI)-based contracts, and how the identity and places of business of contracting parties can be determined in situations where the contractual transactions are executed autonomously between pseudonymously or otherwise unidentified parties, without human intervention during the formation or performance of the contract, in order to determine the governing law to their contract, and by doing so, fill existing gaps in the literature in this regard. Additionally, it aims to address the matters related to contract formation, specifically, how the elements of offer and acceptance established under the Convention on the International Sale of Goods (CISG), interact, can be implemented, and interpreted under these scenarios, and whether its regulations are sufficient to perform such analysis, a matter that also remains largely underdeveloped in existing literature. Finally, this research evaluates emerging legislative instruments related to automated contracting and provides an analysis of their relevance and limitations for addressing and regulating the particularities of smart contracts and AI-based contracts. The study employs a doctrinal legal research methodology, focusing on the systematic review and examination of primary legal sources. The CISG, the European Union (EU) Regulations, case law, and other binding and non-binding instruments on Contract Law are analyzed to identify the legal principles and rules governing automated contracting in contract formation and applicable law. The research shows that there are no explicit binding rules at an international level or EU level that specifically regulate blockchain-based smart contracts and AI-based contracts under the circumstances highlighted above; the rules mainly refer to the recognition of their legal effect, validity, and enforceability upon the fulfillment of the requirements to form a valid contract, and the rules of attribution of actions carried out by automated systems, but the specific requirements of contract formation, particularly, the offer and acceptance, and how the identity of the parties and their place of business for the determination of the applicable law in those scenarios, must be analyzed in accordance to traditional contract rules (e.g., CISG) and conflict of law rules together with scholars' opinions and other non-binding instruments that regulates automated contracting in a general scope, to achieve the most closely accurate analysis in this regard. It is finally suggested that the principle of technological neutrality set forth among the automated contracting regulations should not be absolute; therefore, legal frameworks, to some extent, should adapt to new technological innovations or create new legal regimes to achieve a higher level of clarity and promote legal certainty among the contractual and interested parties