Hemşirelerin kronik ağrılı hastalara yönelik tutumu ve bakım davranışları ile ilişkisi
Nurses' attitude towards patients with chronic pain and their relationship with care behaviors
  1. Tez No: 936347
  2. Yazar: TUBANUR ŞEYMA SAĞIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin kronik ağrılı hastalara yönelik tutumu ve bakım davranışları ile ilişkisini incelenmektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak tasarlanan çalışma, Ekim-Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirildi. Çalışmaya araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 206 katılımcı alındı. Veriler“Veri Toplama Formu”,“Sağlık Çalışanlarının Kronik Ağrılı Hastalara Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24”kullanılarak elde edildi. Verilerin analizinde SPSS/(Statistical Package for Social Scienses for Windows 21) istatistik paket programı kullanıldı. Analizde tanımlayıcı istatistikler, student t testi, tek yönlü varyans analizi/(ANOVA) ve korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine nurses' attitudes towards patients with chronic pain and its relationship with their care behaviors. Method: The study, designed as descriptive and correlational, was conducted in a training and research hospital in Istanbul between October and November 2024. 206 participants who met the inclusion criteria were included in the study. Data were obtained using the“Data Collection Form”, the“Attitude Scale of Healthcare Workers Towards Patients with Chronic Pain”and the“Care Behaviors Scale-24”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows v21) statistical package program was used in the analysis of variance (ANOVA) and correlation analysis were performed in the analysis).