Hassas döküm model mumlarının özelliklerinin iyileştirilmesi
Modification of properties of investment casting pattern waxes
- Tez No: 93635
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN İNEM, DOÇ.DR. SENAY TAŞCIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sunulan bu çalışmada ticari B-97 yolluk mumunun özellikleri hassas döküm model mumu olarak kullanılabilmesini sağlayacak şekilde iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, katkı maddesi olarak soya fasulyesi (Wilken-3480, NS-6, RHS-6592 ve SGI-3308) unlan, bazı kolloitler (arap zamkı, pektin, agar, polivinilpirrolidon-40, çapraz bağlı polivinilpirrolidon, aljinik asit ve selüloz, karboksimetil selüloz, silikon, tannik asit ve saponin) ve bazı yüzey aktif maddeler (sodyum dodesil sülfat, sorbitan oleostearat, gliserin) ile aktif kömür ve palmitik asit kullanılmıştır. Bu katkı maddelerinin B-97 mumunun yüzey pürüzlülüğüne, katılaşma çekmelerine, viskozitelerine, sertliklerine, kopma dayanıklılıklarına ve ıslanabilirliklerine etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek B- 97 mumundan ve hassas döküm model mumu olarak kullanılan ticari B-140 mumundan daha üstün özelliklere sahip olan mumlar oluşturulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticileri 626.18.01 Hassas döküm, model mumu, katkı ve dolgu maddeleri
Özet (Çeviri)
In this research, an attempt has been made to modify the commercial B-97 sprue wax in order to improve its properties so that it can be used as a pattern wax in investment casting. For this purpose, soybean (Wilken-3480, NS-6, RHS-6592 and SGI-3308) flours, some colloids (gum arabic, pectin, agar, polyvinylprrolidone-40, cross-linked polyvinylpyrolidone, alginic acid, cellulose, carboxymethylcellulose, silicon, tannic acid, saponin), some surface active agents (sodium dodecyl sulfate, sorbitane oleostearate, glycerine), activated charcoal and palmitic acid have been used as the additives. The effects of these additives on the surface roughness, solidification shrinkage, viscosity, hardness, tensile strength and wettability of B- 97 wax have been investigated. The results have been discussed and waxes having superior properties to those of B-97 and of the commercial B-140 investment casting pattern wax have been prepared. Science Code Key Words Page Number 626.18.01 Investment casting, pattern wax, additivies, fillers