Okul otomasyonunda karşılaşılan güçlükler ve kullanıcı dostu bir sistemin geliştirilmesi
Difficulties in school-otomation and the development of a user-friendly system
- Tez No: 93636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
OKUL OTOMASYONUNDA KARŞILAŞILAN GÜÇLÜKLER VE KULLANICI DOSTU BİR SİSTEMİN GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) M.Dilaver YAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Bu çalışmada, okul otomasyonunda karşılaşılan güçlükler dikkate alınarak kullanıcıların özellikle bilgisayar kullanmayı bilmeyen kişilerinde çok rahatlıkla kullanabilecekleri bir okul otomasyon programı geliştirilmiştir. Bilgisayar yazılımı olarak FoxPro 2.6 For Dos programalama dili kullanılmıştır. Yazılım; halen yürürlükte olan yükseköğretim kanununun ilgili maddeleri incelenerek, tüm fakülterin, yüksekokulların kendi eğitim, öğretim ve sınav yönetmeliklerine uygun dönüşümleri yapacakları, bir düzenlemeye olanak verecek bir yapıda hazırlanmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez vöneticisi 626.06.01 Veritabanı,Otomasyon, İlişkisel veritabanı 144 Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
11 DIFFICULTIES IN SCHOOL OTOMATION AND THE DEVELOPMENT OF A USER-FRIENDLY SYSTEM (M.ScThesis) M.Dilaver YAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2000 ABSTRACT In this research, a school otomation computer program which is easy to use for computer users as well as those who do not know how to use a computer is developed by considering the difficulties faced in school otomation. FoxPro 2.6 for DOS is used to develop this program. The program is developed according to the related items of present university education regulations Therefore, it has a structure which makes it possible for all faculties adapt this program to their own education and evaluation situations by organizing it according to their insrutition's own regulations. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.06.01 Database, Otomation,Relation Database 144 Assoc. Prof. Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU TC YÜKSEKÖ?inİM KURUL! IKIKÛMâNTASYON MERKEZİ