Bitümlü sıcak kaplamalı üst yapıların yapım kriterlerinin araştırılması
Criterions of bitummed-hot covered pavement constructions
- Tez No: 93637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
BITUMLU SICAK KAPLAMALI ÜST YAPILARIN YAPIM KRİTERLERİ (Yüksek Lisans Tezi) I insan VAROL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2000 ÖZET Modern bilimsel araştırma ve yapım metodlannın katkılarıyla, karayolu yapımında asfalt kullanımı hızla yayılmaktadır. Pek çok mühendislik ve yapım kuruluşlarının sıcak karışını dizayn metodlannın kullanımında, projeci ve yapımcı personelin güvenilir mühendislik verilerine gereksinim duydukları anlaşılmıştır. Bu tür gereksinimler göz önünde bulundurularak hazırlanan bu çalışma, modern trafik koşulları ve asfalt kaplamadan en iyi performansın sağlanması gibi hususları dikkate alan sıcak karışım kaplama dizaynı ile ilgili son bilgileri içermektedir. Bitüm dizayn deneylerinin kalite kontrollere uygulanışı anlatılmıştır. Ayrıca malzemelere ve karışımlara uygulanacak deneylerin yöntemleri ve referansları da özetlenmiştir. Karışım dizaynları ile ilgili hesaplamalar bazı örneklerle verilmiştir. Uygun seçilmiş malzemenin doğru olarak uygulanması araştırılmış, uygulamada karşılaşılan problemler kıyaslanarak anlatılmıştır. Bitümlü sıcak kaplamaların yapılmalarından sonraki karşılaşılan yüzey bozukluklarına uygulanacak yeni yöntemlere yer verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 2251101 Bitüm, Kaplama 118 Yrd. Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
CRITERIONS OF BITUMMED-HOT COVERED PAVEMENT CONSTRUCTIONS (Postgraduate Thesis) Hasan VAROL UNIVERSITY of GAZI SCIENCE INSTITUTE February 2000 ABSTRACT Asphalt usage in constructing highways has been spreading by use of modern scientific investigations and construction methods. It has been figured out that many engineering and construction companies are required of reliable engineering data of the project-developer and construction personnel in the usage of hot-mixture design methods. This study, which has been prepared by taking these requirements into consideration, includes the very last information about the hot mixture covering design which gives importance to the issues such as providing best performances for modem trafic conditions and asphalt covering. Application of bitumen design experiments to quality controls are mentioned. Besides the methods and references of the experiments that will be applied to the material and mixtures have been summarized. Calculations related with mixture designs have been given with some examples. Proper usage of the suitably chosen metarial has been searched and the problems that have been come across have been mentioned by comparing them. The new methods for the surface deforms accurred after bilumned-hot coverings have been included in the study. Science code Key words Number of pages Thesis manger 2251101 Bitumen, covering 118 Assist.Prof.Dr. Mehmet ORHAN