Bir siber suç olarak siber terörizm ve Türkiye
Cyber terrorism as a cyber crime and Turkey
- Tez No: 936373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tez, siber terörizmi bir suç türü olarak detaylı şekilde inceleyip evrimini ortaya koymayı, Türkiye'ye yönelik siber terörizm tehditlerinin nasıl evrildiğini göz önüne sermeyi ve Türkiye'nin bu suça karşı geliştirdiği stratejik, hukuki ve teknolojik mücadele yaklaşımlarını aydınlatmayı hedeflemektedir. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi yoluyla, siber terörizmle mücadeledeki güçlü ve zayıf yaklaşımları belirleyerek gelecekteki stratejilere yönelik öneriler sunmak amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmanın ana araştırma yöntemi vaka çalışmasıdır. Vaka çalışmasını gerçekleştirebilmek için literatür taraması ve içerik analizi yöntemleri de yardımcı yöntemler olarak bir arada kullanılmış; Literatür taraması ve içerik analizinde ikincil kaynaklardan faydalanılmıştır. Bu kaynaklar arasında akademik makaleler, ulusal ve uluslararası raporlar, vaka incelemeleri ve yasal düzenlemeler yer almıştır. Türkiye'de siber terörizme ilişkin örnekler, olaylar detaylı şekilde ele alınmış ve bu olaylar üzerinden Türkiye'nin mevcut hukuki, teknik ve stratejik altyapısı değerlendirilmiştir. Çalışmada, gereğinde nicel verilerle de desteklenen nitel veri analizi yöntemiyle, Türkiye'nin siber güvenlik kapasitesi ve uluslararası işbirliklerinin etkinliği irdelenmiştir. Bulgular: Türkiye'ye siber terörizmin büyük ölçüde dünyada siber terörizmin evrimine paralel şekilde evrildiği bulgusuna ulaşılmıştır. Türkiye'nin bu değişime cevap vermek için, artan siber tehditlere karşı siber güvenlik stratejileri, kamu-özel sektör iş birlikleri ve teknolojik kapasite geliştirme gibi alanlarda önemli adımlar attığı belirlenmiştir. Yine de, dinamik tehdit ortamı nedeniyle stratejilerin sürekli güncellenmesinin gerektiğine dikkat çekilmiştir. Enerji, sağlık ve finans sektörlerinde siber terörizmin oluşturduğu ciddi riskler, hukuki düzenlemelerin ve teknik kapasitenin güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Sonuç: Bu tez çalışması, Türkiye'nin siber terörizme karşı kapsamlı bir ulusal strateji oluşturma sürecinde önemli ilerlemeler kaydettiği ancak bu stratejilerin daha etkin hale getirilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır. Bu bağlamda, uluslararası iş birliği ve kamu-özel sektör ortaklıklarının artırılması, siber güvenlik ekosisteminin güçlendirilmesinde kilit bir role sahiptir. Aynı zamanda, toplumun dijital okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi ve farkındalık kampanyalarının artırılması, bireysel ve toplumsal düzeyde savunma kapasitesinin geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis aims to examine cyber terrorism in detail as a form of crime, to trace its historical evolution, to analyze how cyber terrorism threats targeting Turkey have developed over time, and to shed light on Turkey's strategic, legal, and technological approaches to combatting this crime. By achieving these objectives, the study seeks to identify the strengths and weaknesses of current counter-cyber terrorism efforts and to offer recommendations for future strategies. Methodology: The primary research method employed in this study is case study analysis. To support this method, literature review and content analysis techniques were also utilized. Secondary sources such as academic articles, national and international reports, case studies, and legal regulations were used during the data collection process. Specific cyber terrorism incidents in Turkey were examined in detail, and through these cases, Turkey's existing legal, technical, and strategic infrastructure was evaluated. Qualitative data analysis, supported by quantitative data when necessary, was employed to assess Turkey's cybersecurity capacity and the effectiveness of its international collaborations. Findings: The findings indicate that cyber terrorism in Turkey has evolved largely in parallel with global developments in the field. In response to these evolving threats, Turkey has taken significant steps in areas such as cybersecurity strategies, public-private partnerships, and the enhancement of technological capabilities. However, the dynamic nature of cyber threats necessitates the continuous updating of these strategies. The study highlights serious risks posed by cyber terrorism to critical sectors such as energy, healthcare, and finance, emphasizing the need to strengthen both legal regulations and technical capacity. Conclusion: The thesis concludes that while Turkey has made considerable progress in developing a comprehensive national strategy against cyber terrorism, there remains a need to further enhance the effectiveness and sustainability of these efforts. International cooperation and the strengthening of public-private sector partnerships play a key role in fortifying the national cybersecurity ecosystem. Moreover, improving digital literacy across society and increasing public awareness campaigns are essential for enhancing defensive capacities at both individual and societal levels.