A comprehensive analysis of Le Corbusier's architectural projects and books
Le Corbusier'in mimari projelerinin ve kitaplarının kapsamlı bir analizi
  1. Tez No: 936385
  2. Yazar: MELİSA FARİD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Le Corbusier, yenilikçi tasarımları ve teorik yazılarıyla mimarlıkta silinmez bir iz bıraktı. Entelektüel mirasının ve mimari katkılarının kapsamlı bir değerlendirmesiyle, bu çalışma Le Corbusier'in yayınlanmış eserleri ile mimari projeleri arasındaki çok yönlü ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması, Le Corbusier'in tasarım ilkelerini, eserlerinin sınıflandırılmasını ve yaşamı boyunca gösterdiği üretkenliği erken, orta ve geç aşamalara ayrılmış olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez, birincil kaynaklarını inceleyerek ve mimari projelerini analiz ederek Le Corbusier'in fikirleri ve fikirlerinin mimarideki fiziksel tezahürleri hakkında derinlemesine bir kavrayış sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, Le Corbusier'in katkılarını kutlamanın ötesine geçerek, eserlerine yönelik tartışmaları ve eleştirileri de incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Le Corbusier left an indelible mark on architecture through his innovative designs and theoretical writings. With a comprehensive evaluation of his intellectual legacy and architectural contributions, this study aims to evaluate multifaceted relationships between Le Corbusier's published works and architectural projects. The thesis seeks to assess Le Corbusier's design principles, classification of works, and productivity throughout his life, divided into the early, middle, and late stages. The thesis seeks to provide an in-depth understanding of Le Corbusier's ideas and their physical manifestation in architecture by exploring his primary sources and analyzing his architectural projects. The research aims to go beyond a simple celebration of Le Corbusier's contributions by exploring the controversies and critiques of his works.