Text and data mining exception in the digital single market directive
Dijital tek pazar direktifinde metin ve veri madenciliği istisnası
  1. Tez No: 936447
  2. Yazar: FATMANUR CEBECİ ÇORUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. STEFANO BARAZZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Swansea University / Prifysgol Abertawe
  10. Enstitü: Prifysgol Abertawe
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez, metin ve veri madenciliğinin ne olduğunu ve AB hukuku içindeki geçmişini açıklamaktadır. Ardından, telif hakkı ile metin ve veri madenciliği arasındaki ilişki incelenecek ve DSM Direktifi'ndeki metin ve veri madenciliği istisnası derinlemesine analiz edilecektir. Son bölümde, metin ve veri madenciliği faaliyetlerinin uluslararası boyutları değerlendirilecek ve DTP Direktifi için bazı değişiklikler ve düzenlemeler önerilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis explains what text and data mining is and its background in the EU acquis. After that, the relationship between copyright and text and data mining will be examined, and text and data mining exception in the DSM Directive will be analysed deeply. The last chapter will evaluate the international aspects of text and data mining activities, and some changes and amendments for the DSM Directive will be proposed.