Acil servise suicid amaçlı ilaç alımı nedeniyle gelen hastalarda laboratuar değerleri'nin analizi
- Tez No: 936496
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Acil servise başvuran hastaların bir kısmını suicid amaçlı zehirlenme olguları oluşturmaktadır. Zehirlenmeler tarihten bugüne toplumları yakından ilgilendiren önemli morbidite ve mortalite sorunlardan biri olmuştur. Toksisiteye yönelik ilaç spesifik tedavi yaklaşım kılavuzlarında labarotuar elektrolit değerlerinin rutin tetkik edilmesi önerilmektedir. Bu çalışmada Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Erişkin Acil Servisine 1 Ocak 2014 ile 1 Ocak 2015 tarihleri arasında suicid amaçlı başvuran ve yüksek doz ilaç zehirlenmesi tanısı alan 18 yaş ve üzeri hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri ve tetkik edilen kan değerleri kaydedildi. Çalışmaya alınan 162 hastanın yaş ortalaması 27 (18-61 arası) yıl olarak belirlendi. Hastaların, 34'ü erkek (%20.99), 128'i kadındı (%79.01). En az başvuru ilk 6 ay iken en sık son 6 ayda başvuru olmuştur. Hastaların % 77,1'inin günlük önerilen dozun üzerinde ilaç aldığı belirlendi. Alınan ilaçların sıralamasında % 21,1 ile nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar en sık iken onu % 20,5 ile parasetamol, %17,7 ile selektif serotonin geri alım inhibitörü, % 15,5 ile trisiklik antidepresan izlemekteydi. Bu ilaçların toksik dozdaki alımları ile kan Hemoglobin, Glukoz, Na+, K+, Ca, üre , kreatinin, AST, ALT, ALP, GGT, total billirübin, INR, APTT, troponin, Ph, HCO3 arasındaki ilişki incelendi. Sonuçta sadece yüksek doz NSAİ alımı ile Na+ değerlerindeki değişiklik istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bu çalışma ile toksik dozda ilaç alımı ile meydana gelen zehirlenme vakalarında, tetkik yapılırken tetkiklerin ilaca spesifik düşünülerek sınırlandırılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Intoxication cases are considered one of the most important causes of morbidity and mortality among the patients addmitting to emergency departments. Evaluation of blood electrolyte levels is recommended in drug specific treatment guidelines in intoxicaiton cases. In this study the files of patients above 18 years old who were diagnosed drug intoxication in Okmeydanı Training and Research Hospital Adult Emergency Department. between 1st January 2014 and 1st January 2015 were retrospectively evaluated. Demographic profiles and blood test results of the patients were recorded. There were 162 patients and the median age was 27 (18-61) years. 34 (20.99%) patients were male and 128 (79.01%) were female. It has been detected that 77.1% of patients have taken more than the daily recommended dose. As we compare the drugs: nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAID's) were the first with 21.1%; paracetamols were second with 20.5%; selective serotonin reuptake inhibitors were third with 17.7% and tricyclic antidepressants were fourth with 15.5% ratio. The relations between toxic dose intake of these drugs and blood hemoglobin, glukoz, sodium, potassium, Üre, creatine, AST, ALT, INR, cardiac markers and blood gase analyses were investigated. Only relation between serum sodium levels and intake of toxic dose of NSAID's have been found statistically significant. As a result of this study we suggest that blood testing in high dose of intoxication cases must be planned specific to the drug.