Ülseratif kolit aktivasyonunun değerlendirilmesinde endoskopik ultrasonografinin klinik parametreler ile retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of endoscopic ultrasonography and clinical parameters in the assessment of ulcerative colitis activity
- Tez No: 936497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL BENGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ÜK aktivasyonunun değerlendirilmesinde EUS'nin etkinliğinin incelenmesi; EUS bulgularının klinik, biyokimyasal, endoskopik ve histolojik parametrelerle karşılaştırılması, ayrıca histolojik aktivitenin öngörülmesinde EUS'nin endoskopik Mayo skoru ve Mayo skoruna üstünlüğünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde 01.01.2024 ve 01.10.2024 tarihleri arasında rektal radyal EUS uygulanmış, 18 yaş ve üzeri, ÜK tanılı 39 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Anamnez bilgileri, Mayo skoru, Truelove-Witts sınıfı, endoskopik Mayo skoru, laboratuvar değerleri ve EUS bulguları Probel HBYS sistemi üzerinden elde edildi. Patoloji arşivinden çıkarılan preparatlar tekrar değerlendirilerek GHS, NHİ ve RHİ hesaplandı. EUS bulguları diğer parametreler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the efficacy of EUS in assessing UC activity, compare EUS findings with clinical, biochemical, endoscopic, and histological parameters, and investigate whether EUS is superior to the endoscopic Mayo score and the Mayo score in predicting histological activity. Materials and Methods: The data of 39 patients aged 18 and older, diagnosed with UC, who underwent rectal radial EUS at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital, Gastroenterology Clinic between 01.01.2024 and 01.10.2024, were retrospectively analyzed. Anamnesis information, Mayo score, Truelove-Witts classification, endoscopic Mayo score, laboratory values, and EUS findings were obtained from the Probel HBYS system. Preparations retrieved from the pathology archive were reevaluated, and GHS, NHI, and RHI were calculated. EUS findings were compared with other parameters.