Halk eğitimi merkezlerinde halkla ilişkiler: Fenomenolojik bir çalışma
Public relations in public education centers: A phemenological study
  1. Tez No: 936514
  2. Yazar: SEREN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, halk eğitimi merkezlerinde çalışmakta olan yöneticiler, usta öğreticiler ve bu merkezlerde kurs alan kursiyerlerin yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin algılarını ve deneyimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, üç ana araştırma sorusu etrafında şekillendirilmiştir: Halkla ilişkiler kavramını yöneticiler, usta öğreticiler ve kursiyerler nasıl algılamaktadır? Halk eğitimi merkezlerinde yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerini yöneticiler, usta öğreticiler ve kursiyerler nasıl deneyimlemektedir? Halk eğitimi merkezlerinde yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine ilişkin; yöneticiler, usta öğreticiler ve kursiyerlerin metaforik açıklamaları nasıldır? Araştırma nitel yöntemle tasarlanmış olup çalışma grubu olarak halk eğitimi merkezlerinde görev yapan yöneticiler, usta öğreticiler ve kursiyerler amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem ile belirlenmiştir. Araştırma, bu katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılarak halk eğitimi merkezlerinde halkla ilişkiler kavramına ilişkin algıları ve halka ilişkilere dair bakış açılarını irdeleyen fenomenolojik bir çalışmadır. Bu araştırmayla katılımcıların bakışından halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin algıları araştırılarak elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları halk eğitimi merkezlerinde yürütülen halkla ilişkiler süreçlerinin yalnızca bilgi paylaşımı ve tanıtım faaliyetlerinden ibaret olmadığını, aynı zamanda toplumsal bağları kuvvetlendiren ve kalıcı ilişkiler kurmayı hedefleyen bir yaklaşım olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu araştırma, halk eğitimi merkezlerinde modern yöntemlerin benimsenmesiyle halkla ilişkiler faaliyetlerinin daha etkili bir şekilde nasıl uygulanabileceğine dair öneriler sunmakta ve bu süreçlerin eğitim kurumlarının başarısına ve toplumsal iş birliğine olan katkısını ön plana çıkarmaktadır. Bu çalışmada elde edilen bulgularla, ülkemizde halk eğitimi merkezleri bağlamında halkla ilişkiler konusundaki görüş ve algıların ışığında ''eğitim kurumlarında halkla ilişkilerin'' ilerlemesine katkıda bulunması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perceptions and experiences of administrators, master trainers, and trainees working or participating in public education centers regarding public relations activities conducted within these institutions. The research is structured around three main questions: How do administrators, master trainers, and trainees perceive the concept of public relations? How do these groups experience the public relations activities conducted in public education centers? What are the metaphorical explanations of administrators, master trainers, and trainees concerning the sustainability of public relations activities in public education centers? The study is designed using qualitative methods, with the study group consisting of administrators, master trainers, and trainees selected through purposive sampling from public education centers. This research employs a phenomenological approach, conducting in-depth interviews to explore participants' perceptions and perspectives on the concept of public relations within public education centers. The data obtained from the participants were analyzed using content analysis to uncover their views on public relations activities. The findings reveal that public relations processes in public education centers are not merely limited to information sharing and promotional activities but also represent an approach that strengthens social bonds and aims to establish sustainable relationships. Furthermore, the study provides recommendations on how public relations activities can be implemented more effectively by adopting modern methods in public education centers. It emphasizes the contributions of these activities to the success of educational institutions and their role in fostering social collaboration. The data collected from this study are expected to contribute to the advancement of“public relations in educational institutions”in Turkey by shedding light on perceptions and opinions regarding public relations within the context of public education centers.