Sivil toplum kuruluşlarında başarılı model tartışması: Ahbap örneği
Successful model discussion in non-governmental organizations: The example of the Ahbap
- Tez No: 936534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tarihsel süreç içerisinde farklı isimlerle sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan Sivil Toplum Kuruluşları, 1980'li yıllardan itibaren neoliberal politikaların etkisiyle giderek artan bir önem kazanmıştır. Refah devleti modelinin yerini refah karması anlayışına bıraktığı bu yeni ekonomi politik paradigmayla birlikte, devletler sosyal politikaları uygulamada Sivil Toplum Kuruluşlarıyla iş birliği yapmaya ya da bu sorumluluklarını Sivil Toplum Kuruluşlarına devretmeye başlamıştır. Bu dönüşüm, Sivil Toplum Kuruluşlarının rol ve işlevlerinde önemli değişimlere yol açmıştır. Kâr odaklı kuruluşlardan farklı olarak, Sivil Toplum Kuruluşlarının temel amacı finansal kazanç elde etmek değil, misyonlarını yerine getirmek, sosyal fayda sağlamak ve toplumsal etki yaratmaktır. Başarı kriterleri de finansal performans gibi ölçülebilir değerlerden ziyade, yaratılan sosyal değer, misyonun gerçekleştirilmesi ve toplumsal değişim ve dönüşümün sağlanması gibi soyut unsurlar üzerinden değerlendirilmektedir. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ilgili gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, Sivil Toplum Kuruluşlarında etkili bir yönetim ve organizasyon modeli oluşturmak için gerekli temel unsurları belirlemektir. Araştırmanın saha çalışması, Ahbap Derneği ile iş birliği içerisinde yürütülmüştür. Araştırma metodolojisi olarak nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği tercih edilmiş olup, Ahbap Derneği'yle ilişki içerisinde bulunan 13 katılımcıyla gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA 2020 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Sivil Toplum Kuruluşlarının başarısını belirleyen temel unsurların üç ana kategori altında toplanabileceğini göstermektedir. Toplumsal etki bağlamında; güvenilirlik, iletişim, sosyal medya, sosyal pazarlama gibi unsurlar kritik öneme sahiptir. Liderlik ve insan kaynakları ve gönüllülük bağlamında; liderin kimliği, liderlik tarzı, yetkin insan kaynakları ile gönüllülük ve etkili gönüllü yönetimi öne çıkan unsurlar olarak belirlenmiştir. Stratejik yönetim ve sürdürülebilirlik açısından ise; kuruluş felsefesini yansıtan örgüt misyonu, örgüt kültürü, hesap verebilirlik ve şeffaflık gibi kurumsal yönetişim kavramlarının önemli olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın bulguları, Sivil Toplum Kuruluşlarının yönetim süreçlerinde bu unsurların dikkate alınmasının, toplumsal etkilerini artırmak ve sürdürülebilir bir organizasyon modeli oluşturmak açısından kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-Governmental Organizations, which have been an inseparable part of social life under different names throughout history, have gained increasing importance under the influence of neoliberal policies since the 1980s. With this new economic-political paradigm, where the welfare state model has given way to the welfare mix approach, states have begun to cooperate with Non-Governmental Organizations in implementing social policies or to transfer these responsibilities to Non-Governmental Organizations. This transformation has led to significant changes in the roles and functions of Non-Governmental Organizations. Unlike profit-oriented organizations, the main purpose of Non-Governmental Organizations is not to make financial gains, but to fulfill their missions, provide social benefits and create social impact. Success criteria are evaluated based on abstract elements such as created social value, realization of the mission and ensuring social change and transformation, rather than measurable values such as financial performance. The aim of this study conducted on Non-Governmental Organizations is to determine the basic elements required to create an effective management and organization model in Non-Governmental Organizations. The field work of the research was carried out in cooperation with Ahbap Association. Qualitative research method and phenomenological research design were used as research methodology. Semi-structured interview technique was preferred as the data collection tool and the data obtained from the interviews conducted with 13 participants who were in contact with Ahbap Association were analyzed using MAXQDA 2020 software. Research findings show that the basic elements that determine the success of Non-Governmental Organizations can be gathered under three main categories. In the context of social impact; elements such as reliability, communication, social media, social marketing are of critical importance. In the context of leadership and human resources and volunteering; the identity of the leader, leadership style, competent human resources, volunteering and effective volunteer management were determined as prominent elements. In terms of strategic management and sustainability; It was determined that corporate governance concepts such as organizational mission, organizational culture, accountability and transparency reflecting the founding philosophy are important. In this context, the findings of the study reveal that taking these elements into account in the management processes of Non-Governmental Organizations is of critical importance in terms of increasing their social impact and creating a sustainable organizational model.