Dijital çağda örgütsel yapılardaki dönüşüm: İletişim teknolojilerinin rolü
Transformation of organizational structures in the digital age: The role of communication technologies
- Tez No: 936536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin örgütsel yapı üzerindeki etkisini yükseköğretimde çalışan akademisyenler üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma aracılığıyla incelemektedir. Ayrıca akademisyenlerin demografik özellikleri ile örgütsel iletişim, dijital dönüşüm ve örgütsel yapı arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye genelinde 506 akademik personelden toplanan veriler nicel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, akademisyenler tarafından algılanan örgütsel iletişim düzeyi ile dijital dönüşüm ve üniversitelerdeki örgütsel yapı özellikleri (karmaşıklık, merkezileşme, biçimselleşme, tabakalaşma) arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu değişkenlerin alt boyutlarının cinsiyet, yaş, unvan ve üniversite türü gibi faktörlere göre farklılaştığı tespit edilmiştir. İletişim teknolojilerinin özellikle Covid-19 pandemisinden sonra hızla gelişmesi, örgütsel yapılar üzerindeki etkisini daha belirgin hale getirmiştir. Bu çalışma, dijital dönüşümün örgütsel iletişim ve örgüt yapıları üzerindeki etkisini ortaya koyarak gelecek araştırmalara ve yönetsel stratejilere katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of developments in communication technologies on organizational structure through a research conducted among academics working in higher education. It also aims to analyze the relationships between demographic characteristics of academics and organizational communication, digital transformation and organizational structure. The data collected from 506 academic staff across Turkey were evaluated using quantitative analysis methods. The findings show that there are significant and positive relationships between perceived levels of organizational communication and both digital transformation and organizational structure characteristics in universities (complexity, centralization, formalization, and stratification). Moreover, these variables differ according to factors such as gender, age, academic title and university type. The rapid progress in communication technologies, especially after the Covid-19 pandemic, has made the impact of these technologies on organizational structures more evident. This study contributes to future research and managerial strategies by highlighting the effects of digital transformation on organizational communication and structures.