Öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile bilgi yönetimi düzeyleri arasındaki ilişkide yenilikçi yönetimin aracı rolü
The mediating role of innovative management in the relationship between school principals' technological leadership behaviors and information management levels according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 936546
  2. Yazar: EMİNE ALEV YETKİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile bilgi yönetimi düzeyleri arasındaki ilişkide yenilikçi yönetim anlayışının aracı rolünü incelemektir. Çalışma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa'daki 297 devlet okulu öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiş ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplamak amacıyla“Okul Müdürlerinin Teknolojik Liderlik Davranışları Ölçeği”,“Okullarda Yenilikçi Yönetim Ölçeği”ve“Bilgi Yönetimi Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgulara göre, öğretmenler okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışlarını, yenilikçi yönetim düzeylerini. ve bilgi yönetimi eğilimlerini orta düzeyde olumlu olarak değerlendirmiştir. Cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem gibi demografik değişkenlerin, teknolojik liderlik, bilgi yönetimi ve yenilikçi yönetim düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi analizleri, okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışlarının bilgi yönetimi düzeylerini pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu ilişkide yenilikçi yönetim anlayışının kısmi aracı rol oynadığı belirlenmiştir. Bu sonuç, eğitim kurumlarında bilgi yönetiminin etkinliğini artırmada yenilikçi liderlik yaklaşımının önemini vurgulamaktadır. Araştırma, okul müdürlerinin teknolojik liderlik becerilerinin geliştirilmesinin, bilgi yönetimi süreçlerinin daha etkili ve yenilikçi bir şekilde yürütülmesine katkı sağlayabileceğine yönelik derin içgörüler içermektedir. Bu bağlamda, politika yapıcıların teknoloji odaklı eğitim politikaları geliştirmesi, okul yöneticilerinin dijital yetkinliklerinin artırılması ve teknoloji temelli liderlik eğitim programlarının zenginleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of innovative management in the relationship between school principals' technological leadership behaviors and knowledge management levels, as perceived by teachers. Conducted during the 2023–2024 academic year in Şanlıurfa, Turkey, the research involved 297 public school teachers and employed a relational survey model. Data were collected using three scales: the Technological Leadership Behaviors of School Principals Scale, the Innovative Management in Schools Scale, and the Knowledge Management Tendency Scale. Findings indicate that teachers evaluated their principals' technological leadership behaviors, innovative management approaches, and knowledge management practices at a moderately positive level. Demographic variables—including gender, age, and professional seniority—did not significantly affect perceptions of technological leadership, knowledge management, or innovative management. Structural equation modeling (SEM) revealed that principals' technological leadership behaviors positively and significantly influenced knowledge management levels. Furthermore, innovative management partially mediated this relationship, underscoring its critical role in enhancing knowledge management effectiveness in educational institutions. The study highlights the importance of strengthening school principals' technological leadership competencies to foster more effective and innovative knowledge management processes. Accordingly, we recommend that policymakers develop technology-focused educational policies, school administrators enhance their digital competencies, and institutions implement comprehensive technology-based leadership training programs.