Silahlı kuvvetlerde kazalar, kaza nedenleri, kazaların önlenmesi ve kazaların muharebe gücüne etkisi
Accidents, hazards, safety in armed forces and effects on combat performance
  1. Tez No: 93655
  2. Yazar: ÖMER FARUK AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
SİLAHLI KUVVETLERDE KAZALAR, KAZALARIN NEDENLERİ, KAZALARIN ÖNLENMESİ VE KAZALARIN MUHAREBE GÜCÜNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer Faruk AKGÜL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Silahlı Kuvvetler; bünyesinde bulundurduğu insan potansiyeli ve bunların önemli bir kısmının sürekli kursiyer niteliğinde olmasının yanında değişken teknolojilerin kullanılması neticesinde çeşitli tip kazaların meydana gelebildiği bir ortamdır. Askerlik emniyetli bir meslek olarak kabul edilmemektedir. Gerçekte Silahlı Kuvvetlere katılan kişiler, düşman karşısında cesaret ve feragat göstereceklerinin bilinci içindedirler. Ancak askerin karşılaştığı ölüm tehlikesi sadece düşman değil, aynı zamanda kendi silah ve teçhizatı da onun için tehlikeleri oluşturmaktadır. Zaman içinde, kazalar nedeniyle meydana gelen personel ve teçhizat kayıplarının; düşmanın verdiği kayıplar kadar ağır olduğu anlaşılmıştır. Silahlı Kuvvetlerde kullanılan teçhizatın karmaşıklığı arttıkça kaza ihtimali de artmaktadır. Ayrıca silah sistemlerinin öldürücülüğünün artmış olması da bir kaza sonucunda meydana gelebilecek zararlı etkilerin büyüklüğünü de artırmaktadır. Bu faktörlerin yanında silah sistemleri ve eğitim maliyetleri kazalara karşı korunma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir.Bu çalışmada Silahlı Kuvvetler bünyesinde olan kazalar, nedenleri ve muharebe gücüne etkileri incelenmiştir. Bilim Kodu :605010 i Anahtar Kelimeler : Kaza, Kaza Nedenleri, Önlenmesi, Muharebe Sayfa Adedi : 118 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
ACCIDENTS, HAZARDS, SAFETY IN ARMED FORCES AND EFFECTS ON COMBAT PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) Ömer Faruk AKGÜL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT There are many different types of accidents and important effects in the Armed Forces because of its big manpower potencial its evolution. w ide spread usage of technology and dynamism in its nature. The militan- profession has never been considered safe. In fact, man} people join the Armed Forces to be held in esteem for exhibiting daring and courage in the face of the enemy. Unfortunately, the enemy is not the only source of death or injury faced by the soldiers; his own equipment can kill him just as easily. For example, members of the ancient and honorable order of Artillerymen were admired for their willingness to work with primitive cannon which frequently exploded with devastating results. Gradually, commanders realized that losses of personnel and equipment through accidents were just as final and as serious as losses caused b\ enem> action.IV As the complexity of Army systems increcased, the possibility of accidents increased, too. Also, the increased lethality of some Army systems have increased the magnitude of adverse affects which might cause an accident to occur. These and other factors, such as weapon system and training costs, have increased the need for accident prevention. The accidents in the armed forces in years 1990-1995, causes and the effects on combat performance are studied in the scope of this thesis. In the scape of this thesis, the accidents, their causes and the effect on combat performance are studied between 1990 and 1995. Science Code Key Words Page Number Adviser 6050101 Accident, Accident Causes, To Prevent Action, Combat 118 Doç. Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER