Rotoru sargılı asenkron motorlarda yüksek frekansta çalışan yarıiletken kullanılarak hızın kontrol edilmesi
Speed control of the wound-rotor induction motor by a high speed semiconductor switch
- Tez No: 93657
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ROTORU SARGILI ASENKRON MOTORLARDA YÜKSEK FREKANSTA ÇALIŞAN YARIİLETKEN KULLANARAK HIZIN KONTROL EDİLMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet DEMİRTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Rotoru sargılı asenkron motorun hızı rotor devresine bağlanan direnç ile kontrol edilebilir. Fakat böyle bir kontrol sisteminde kullanılan kontaktörler veya reostalar mekanik kontaklar içerdiklerinden, bir takım mekanik problemler oluşur. Buna ilaveten, yapılacak olan hız kontrolünde motorun hızı belirli sınırlar içerisinde kademeli kontrol edilmektedir. Bu çalışmada, rotordan alman a.a. gerilim üç fazlı doğrultucu ile doğrultularak d.a. gerilime dönüştürülmüştür. Daha sonra bu d.a. değeri bir harici dirence uygulanmıştır. Harici direncin devreye olan etkin direnci ise, dirence paralel bağlanan bir yarıiletken anahtarın darbelenmesiyle değiştirilmiştir Neticede motor hızı minimum ve maksimum değerler arasında kademesiz ve daha güvenli bir şekilde kontrol edilmiştir. Mekanik problemler de giderilmiştir. Motorun akımları, gerilimleri ve hızı ölçülerek data acquisition kart ile bilgisayara aktarılmış ve detaylı analizleri yapılmıştır.Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Asenkron Motor, Yüksek Frekans, Hız Kontrolü Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. îlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
Ill SPEED CONTROL OF THE WOUND-ROTOR INDUCTION MOTOR BY A HIGH SPEED SEMICONDUCTOR SWITCH ( M. Sc. Thesis) Mehmet DEMİRTAŞ GAZİ UNIVERSTY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT The speed of the wound-rotor induction motor can be controlled by adding resistors in the rotor circuit. But due to the contactors or rheostats used in the circuit have mechanical contacts, this method has some mechanical problems. In addition, the speed of the motor can only be controlled in limited values. In this thesis, the ac rotor voltage is converted to dc voltage by a three phase rectifier. Then this dc voltage is applied to an external resistance. The effective value of this resistance is changed by switching a semiconductor device connected in parallel with the external resistance. So the smooth and the reliable speed control between minimum and maximum speed values is achieved. The mechanical problems are also eliminated. The variables of the motor such as currents, voltages and speed are measured and transferred to a computer through a data acquisition card for detail anlysis. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.01.01 Induction Motor, High Frequency, Speed Control 89 Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK