Asenkron motor değişkenlerinin bilgisayar yardımıyla belirlenmesi ve motorların korunması
Protection of the induction motors by determining their variables using a computer
  1. Tez No: 93658
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ASENKRON MOTOR DEĞİŞKENLERİNİN BİLGİSAYAR YARDIMIYLA BELİRLENMESİ VE MOTORLARIN KORUNMASI (Yüksek Lisans Tezi ) Hakan ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Çalışmanın amacı asenkron motorun çalışması esnasında elektriksel değişkenlerini anlık olarak izlemek ve meydana gelen arızaları bilgisayarla tespit etmektir. Bu amaçla motora ait faz akımları ve gerilimleri Hall Effect sensörlerle, sargı sıcaklıkları LM 35 sıcaklık sensörü ile, motor devri endüktif yaklaşım sensörü ile ölçülmüştür. Elde edilen sinyaller ADC/DAC çevirici kartı üzerinden bilgisayara aktarılmış ve Visual C++ programlama dilinde yazılan uygun bir yazılımla değerlendirilmiştir. Motorun normal çalışması esnasında, üç faz akım ve gerilimlerinin etkin değerleri, motor devri, sargı sıcaklığı, aktif ve reaktif gücü, motor faz açısı değerleri ekrandan anlık olarak okunabilmektedir. Akım ve gerilimlere ait dalga şekilleri bilgisayar ekranında izlenebilmektedir. Motorun çalışması esnasında bir arıza meydana geldiğinde D/A kanaldan gönderilen bir sinyalle motor durdurulmakta ve arıza ekrana yazılmaktadır.Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar kelimeler : Asenkron motorlar, motorların korunması, veri işleme kartı Sayfa adedi : 84 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
Ill PROTECTION OF THE INDUCTION MOTORS BY DETERMINING THEIR VARIABLES USING A COMPUTER (M.Sc. Thesis) Hakan ÇELİK GAZİ UNIVESITIY ISTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY July 2000 ABSTRACT The aim of this thesis is to protect the induction machine from any problem occurred during its normal operation by using the electrical variables measured by the computer. For this reason the phase currents and voltages are measured by Hall effect sensors, the heat of coils is measured by an LM35 heat sensors and the speed of the machine is measured by an inductive approximate sensor. The measured signals are transferred via ADC/DAC card to a computer and evaluated by a computer program written in visual C++. During the the normal running condition of the motor, the variables such as; phase currents and voltages, speed, heat of the coils, active and reactive powers and phase angle can be observed at the same instant. If any problem occures when the machine is running, the machine is stopped immediately by the computer and the problem is seen on the screen.IV Science code : 626.01.00 Keywords : Induction motors, protection of machine, data acquisition card Page number : 84 Adviser : Assoc. Prof. Dr. ilhami ÇOLAK