Rehber öğretmenlerin özel eğitime ilişkin öz yeterlik algıları ile kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of guidance teachers' self-efficacy perceptions regarding special education and their attitudes towards inclusion education
  1. Tez No: 561751
  2. Yazar: SERDAR ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN EFİLTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı rehber öğretmenlerin özel eğitime ilişkin öz yeterlik algıları ile kaynaştırmaya yönelik tutumlarının arasında doğrusal ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmada, rehber öğretmenlerin özel eğitime ilişkin öz yeterlilik algıları ve kaynaştırma eğitimine karşı tutumları belirlenmek amacıyla nicel araştırma desenlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan araştırma betimsel bir çalışmadır. Bu araştırma 2018/2019 eğitim-öğretim yılında Sakarya ilinde MEB'de çalışan 246 rehber öğretmenden tesadüfî örnekleme yoluyla seçilmiş 173 rehber öğretmenden oluşan bir araştırma grubuyla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, rehber öğretmen özel eğitim öz yeterlik ölçeği ve kaynaştırmaya ilişkin tutum ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırma bulguları, göre erkek rehber öğretmenlerin özel eğitim öz yeterlilik puanlarının kadınlara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Kadın ve erkek rehber öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine yönelik tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hizmet içi eğitim / seminer alan rehber öğretmenlerin özel eğitim öz yeterlilik puanlarının almayan rehber öğretmenlere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülürken hizmet içi eğitim/ seminer alan ve ya almayan rehber öğretmenlerin kaynaştırmaya ilişkin tutum puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Rehber öğretmenlerin özel eğitime ilişkin öz yeterlilik ve kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarının ölçeği puanlarının yaş değişkenine, çalışma sürelerine ve çalıştığı kuruma göre anlamlı bir farklılaşma göstermediği görülmüştür. Rehber öğretmenlerin özel eğitim öz yeterlilik puanlarının artmasıyla kaynaştırmaya ilişkin tutum puanlarının arttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to search whether there is a linear relationship between counsellor's perception of self-sufficiency about special education and attitudes towords inclusive education. In this research, general survey model as one of quantitative research was used to identify counsellor's perception of self-sufficiency about special education and attitudes towards inclusive education. This research is a descriptive study. This research was conducted with the research group consisting of 173 counsellors selected randomly from 246 Ministry of National Education personals working in Sakarya in 2018/2019 education year. To gather information, personal info questionnaire, scale of counsellor's inclusive education self- sufficiency and scale of attitude towards inclusive education are used. As a result of this research, scores of male counsellor's inclusive education self-sufficiency are significantly higher than females'. A significant difference wasn't found between the scores males' and females' attitudes towards inclusive education. Inclusive education self-sufficiency scores of counsellors taking in service traning are significantly higher than the scores of counsellors not taking in. But a significant difference wasn't found about attitudes towards inclusive education between scores of counsellors taking in service traning and the ones not taking in . Scale of counsellors' self-sufficiency and attitudes towards special education don't show significant difference in terms of age variant, working hours and the place they work. A raise occurs in the scores of attitudes towards inclusive education. with the raise in scores of counsellors' inclusive education self- sufficiency.