Morbid obez hastalarda bariatrik cerrahi sonrası sağlanan kilo kaybının yağlı karaciğer ve karaciğer fonksiyonları üzerindeki etkisi
Effect of weight loss after bariatric surgery on fatty liver and liver functions in morbid obese patients
  1. Tez No: 912227
  2. Yazar: MEMED ÇAĞRI ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç:Bu çalışmanın temel amacı, morbid obez bireylerde uygulanan bariatrik cerrahinin karaciğer dokusunda meydana getirdiği olası olumlu değişikliklerin non-invaziv yöntemler olan çeşitli ultrasonografik parametreler ve skorlama sistemleri kullanılarak ortaya konulmasıdır. Bunun yanında bariatrik cerrahinin diyabetik ve dislipidemik parametreler ve diğer komorbiditeler üzerindeki etkisinin gösterilmesi çalışmanın diğer amaçlarıdır. Gereç-yöntem: Başakşehir Çam ve Sakura Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2023 ile Ocak 2024 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde morbid obezite nedeniyle bariatrik cerrahi uygulanan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastalar içerisinden laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) prosedürü uygulanan 38 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri ile ameliyat öncesi kilo, boy, vücut-kitle indeksi (VKİ), ek hastalıklar, metabolik sendrom kriterlerini karşılayıp karşılamadıkları, diyabet evreleri, dislipidemi durumları kayıt altına alındı. Yapılan karaciğer ultrasonografi sonucunda elde edilen hepatosteatoz evresi, shear wave elastografi (SWE) (karaciğer sertlik ölçümü) kilopascal değeri kaydedildi. Hastaların HOMA-IR, Trigliserit-Glukoz indeksi (TyG), NAFLD fibrozis skoru, FIB-4, APRI skorları hesaplandı. Preoperatif ve postoperatif 6. aya ait tüm değerler karşılaştırılarak çalışma gerçekleştirildi. Bulgular: 38 hastanın 7'si (% 18.4) erkek, 31'i (% 81.6) kadındı. Yaş ortalaması 38.6 ± 10.8'di.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study is to demonstrate the possible favorable changes in liver tissue caused bybariatric surgery in morbidly obese individuals using non-invasive methods such as various ultranosographic parameters and scoring systems. In addition, other aims of the study are to show the effect of bariatric surgery on diabetic and dyslipidemic parameters and other comorbidities. Materıal-method: A retrospective analysis was conducted on patients who underwent bariatric surgery for morbid obesity at Başakşehir Çam and Sakura Training and Research Hospital between January 2023 and January 2024 in the general surgery clinic. Among these patients, 38 individuals who underwent the laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) procedure were included in the study. Demographic data such as age and gender, as well as preoperative weight, height, body mass index (BMI), comorbidities, metabolic syndrome criteria compliance, diabetes stages, and dyslipidemia status, were recorded. The liver steatosis grade obtained through liver ultrasonography and the shear wave elastography (SWE) value (liver stiffness measurement in kilopascals) were also documented. HOMA-IR, Triglyceride-Glucose Index (TyG), NAFLD fibrosis score, FIB-4, and APRI scores were calculated. Preoperative and 6-month postoperative values were compared, and the study was conducted accordingly. Results: Of the 38 patients, 7 (18.4%) were male, and 31 (81.6%) were female. The mean age was 38.6 ± 10.8 years.