Enflasyon döneminde bireylerin para yanılsaması algılarına ilişkin nitel bir analiz
A qualitative analysis of individuals' perceptions of money illusion during inflationary periods
- Tez No: 936608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Para yanılsamasının iktisat literatürüne girişi, yaklaşık yüz yıl önce, Neoklasik İktisatçılardan olan Amerikalı Irving Fisher (1867-1947) tarafından yapılmıştır. Para yanılsaması konusunda birçok teorik ve deneysel çalışma yapılmış, bir çok farklı yaklaşım ortaya konulmuş olmasına karşın, bu konudaki teoriler görüş birliği oluşturmaktan uzaktır. Günümüzde özellikle davranışsal iktisatçıların deneysel çalışmalarla açıklamaya çalıştıkları para yanılsaması olgusu, iktisat geleneğinde sınırlı rasyonalite ya da rasyonalite varsayımının ihlali olarak ifade edilmektedir. Para yanılsamasının varlığını savunan iktisat teorilerinde yanılsamanın ortaya çıkmasının ana sebebinin, bireylerin ekonomik konularda reel olarak değil de nominal olarak düşünme alışkanlıklarının olduğu ileri sürülmüştür. Bu tezin amacı yüksek enflasyon ortamında bireylerin para yanılsamasına düşüp düşmediğini tespit edip, böyle bir ekonomide yaşayan bireylerin nominal ve reel değerler arasındaki farkı dikkate alıp alamadıklarını ortaya koymaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda, 20 katılımcı ile yapılmış olan derinlemesine görüşme bulgularına göre; son yıllarda yüksek enflasyon oranlarına sahip Türkiye ekonomisinde katılımcı bireylerin tamamına yakınının nominal ve reel değerler arasındaki farkı algıladıkları ve para yanılsamasına düşmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of money illusion was introduced into the economics literature approximately a hundred years ago by American neoclassical economist Irving Fisher (1867-1947). Although many theoretical and experimental studies have been conducted on money illusion, and various approaches have been proposed, the theories on this subject are far from reaching a consensus. Today, especially behavioral economists attempt to explain the phenomenon of money illusion through experimental studies, viewing it as a violation of the rationality assumption or as an example of bounded rationality in economic tradition. The main reason for the emergence of money illusion, according to the economic theories that support its existence, is that individuals tend to think in nominal rather than real terms when it comes to economic matters. The aim of this thesis is to determine whether individuals fall into the money illusion in a high inflation environment and to explore whether people living in such an economy are able to distinguish between nominal and real values. According to the findings of in-depth interviews conducted with 20 participants, it was found that in Turkey, an economy with high inflation rates in recent years, almost all of the participants were able to perceive the difference between nominal and real values and did not fall into the money illusion.