NATO'nun genişleme stratejisi çerçevesinde İsveç örneği
The case of Sweden in the framework of NATO's enlargement strategy
  1. Tez No: 936647
  2. Yazar: AHMET TALHA İNAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇOKOĞULLAR BOZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İki kutuplu dünyanın bir sonucu olarak karşımıza çıkan NATO, en etkili ve en eski kolektif savunma örgütüdür. Olası bir saldırıya karşı toplu savunma amacıyla kurulan NATO, kuruluşundan günümüze kadar siyasi ve askeri anlamda etkili kalabilmek için üyelere ve bu üyelikler için de genişleme stratejisine ihtiyaç duymuştur. NATO'ya sınır ülkeler özelinde yaşanan gelişmeler, küresel gerçeklikler, değişen askeri ve siyasal koşullar ve dünya ölçeğinde belki de ilk kez tanımlanmaya başlanan yeni dinamikler ve özellikle sıklıkla dile getirilmeye başlanan yeni bir dünya savaşının patlak vereceği ihtimalleri NATO'nun genişleme stratejisini etkilemiştir. Bu bağlamda, NATO'nun genişleme stratejisinin süreç içerisindeki gelişim seyrini izlemek, üyeliklerin işlevini ve rolünü anlamak, bu denli eski ve etkili bir uluslararası örgüt olan NATO'nun yapısal özelliklerini ortaya koyabilmek açısından oldukça önemlidir. Genişleme stratejisinin son ayağı olan Rusya-Ukrayna Savaşı'nın bir sonucu olan İsveç'in üyeliğinin etkilerini hem Avrupa'da hem de dünyanın geri kalanında reel politiğe yansıyan haliyle izlemek, önümüzdeki günlerde dünya ölçeğinde ortaya çıkması muhtemel siyasi ve askeri ortamın değerlendirilebilmesi açısından gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
NATO, which emerged as a result of the bipolar world, is the most effective and oldest collective defense organization. Established for collective defense against a possible attack, NATO has needed members and an expansion strategy to remain politically and militarily effective since its establishment. Developments in the countries bordering NATO, global realities, changing military and political conditions, and new dynamics that have started to be defined for the first time on a global scale, and especially the possibility of the outbreak of a new world war, which has been frequently voiced, have affected NATO's expansion strategy. In this context, it is very important to trace the course of development of NATO's enlargement strategy in the process and to understand the function and role of the memberships in order to reveal the structural characteristics of NATO, which is such an old and influential international organization. It is necessary to trace the effects of Sweden's membership, which is a result of the Russian-Ukrainian War, the last leg of the enlargement strategy, as reflected in realpolitik both in Europe and in the rest of the world, in order to evaluate the political and military environment that is likely to emerge on a world scale in the coming days.