Ortaokullarda bilgisayarlı ve bilgisayarsız programlama öğretiminin akademik başarıya ve programlama öz yeterliliğine etkisi
The effect of computerized and non-computerize ogramming instruction on academic achievement and programming self-efficacy in secondary schools
  1. Tez No: 936663
  2. Yazar: GAMZE ORTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KUKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, derslerde bilgisayarlı ve bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin programlama akademik başarısına ve programlama öz yeterliliğine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma da nicel veri toplama tekniklerinden öntest- sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Amasya ilinin Suluova ilçesinde öğrenim görmekte olan deney grubu 24 kontrol grubu 26 olmak üzere toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında uygulama süreci toplam 6 hafta sürmüştür. Bu süreçte belirlenen kazanımlar deney grubuna Code.org sitesi üzerinden işlenmiş, etkinlikler yapılmıştır. Kontrol grubuna da aynı kazanım ve etkinlikler belirlenmiş olup etkinlikler Code.org sitesi üzerinden çıktı alınarak kâğıt-kalem etkinlikleri olarak öğrencilerle birlikte yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Programlama Öz yeterlilik Ölçeği”ve“Code.org programlama Akademik Başarı Testi”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Toplanan programlama akademik başarı testi ve programlama öz yeterlilik ölçeği verileri analizlerinde ve grupların akademik başarı son test ve programlama öz yeterlilik son test puanlarının karşılaştırılmasında Ancova (kovaryans) analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bilgisayarlı ve bilgisayarsız programlama öğretiminin programlama akademik başarısına katkı sağladığı ve gruplar arasında anlamlı bir farkın bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda bilgisayarlı programlama etkinlikleri ile bilgisayarsız programlama etkinliklerinin öğrencilerin programlama öz yeterliliklerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Programlama öz yeterliliğindeki artış incelendiğinde deney grubu lehine anlamlı yönde fark tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of coding activities with and without computers on programming academic achievement and programming self-efficacy. Quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used as one of the quantitative data collection techniques. The study group of the research consists of 50 students, 24 in the experimental group and 26 in the control group, who are studying in Suluova district of Amasya province. Within the scope of the study, the implementation process lasted 6 weeks in total. The acquisitions determined in this process were taught to the experimental group through the Code.org website and activities were carried out. The same acquisitions and activities were determined for the control group, and the activities were printed out on the Code.org site and carried out with the students as paper and pencil activities.“Programming Self-Efficacy Scale”and 'Code.org Programming Academic Achievement Test' were used as data collection tools in the study. The collected data were analyzed in SPSS program. Ancova (covariance) analysis was used to analyze the collected programming academic achievement test and programming self-efficacy scale data and to compare the groups' academic achievement post-test and programming self-efficacy post-test scores. As a result of the research, it was concluded that computerized and non-computerized programming instruction contributed to programming academic achievement and there was no significant difference between the groups. At the same time, it was concluded that computerized programming activities and non-computerized programming activities increased students' programming self-efficacy. When the increase in programming self-efficacy was examined, a significant difference was found in favor of the experimental group.