Östenitik paslanmaz çeliklerin kaynağında kaynak yönteminin ısı tesiri altında kalan bölgeye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of welding method on the heat affected zone of austenitic stainless steel weldment
  1. Tez No: 93669
  2. Yazar: FATİH KÖLÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖSTENİTIK PASLANMAZ ÇELİKLERİN KAYNAĞINDA KAYNAK YÖNTEMİNİN ISI TESİRİ ALTINDA KALAN BÖLGEYE ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih KÖLÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2000 ÖZET Bu çalışmada; östenitik paslanmaz çelik numuneler değişik kaynak ağzı biçimlerinde hazırlanarak, farklı paso sayılarında, değişik kaynak yöntemleri kullanılarak kaynaklanmış ve kaynak metalinin mekanik özellikleri; TS 287'de belirtilen şartlarda çekme, TS 282'ye göre eğme, TS 50133'e göre Wickers sertlik deneyleri yapılarak incelenmiştir. Ayrıca kaynak ve geçiş bölgelerinin mikro yapısı incelenerek fotoğrafları çekilmiştir. Yapılan deney ve incelemeler sonucunda; kaynaklı konstrüksiyonun maruz kalacağı gerilimler gözönüne alınarak uygun kaynak ağzı biçimi ve paso sayısı seçimi yapıldığı ve ana metalle aynı veya benzer kimyasal özellikte ilave malzeme kullanıldığı takdirde ana metale yakın, hatta daha mukavemetli paslanmaz çelik kaynaklarının yapılabileceği tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 225.04.01 Anahtar Kelimeler : Paslanmaz Çeliklerin Kaynağı, Kaynak Yöntemi, ITAB Sayfa Adedi : 153 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF WELDING METHOD ON THE HEAT AFFECTED ZONE OF AUSTENITIC STAINLESS STEEL WELDMENT (M. Sc. Thesis).*.. Fatih KOLUK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT In this study the number of austenitic stainless steel samples were prepared in the different welding groove and then welded by using various welding technigues. The mechanical properties of welded metal were experimentally investigated; tensile strength and flexibility of weldment and Wickers hardness were determined as stated TS 287, TS 282 and TS 50133 respectively. The microstructure of welded part and transtition zone of weldment were opticaly examined. The results confirm that by taking into accaunt the externall stress on the construction when the selection adequete welding groove and numbers of weld bead and proper selection of welding consumablee same or nearly same chemical composition as base metal has been done, good mechanical strength of stainless steel weldment can be obtained. Science Code Key Words Page Number Adviser 225.04.01 Welding of Stainless Steel, Welding Method. HAZ 153 Assistant Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ