Afişte espas
Espas on the poster
- Tez No: 936695
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT HAN ER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, afiş tasarımında espas (boşluk) kavramının önemini ve kullanımını incelemektedir. Boşluk, varlığı mümkün olmayan bir şeyin varlığı olarak çelişkili bir yapıya sahiptir ve sıfır olarak tanımlanan bir tür çelişkiyi içinde barındırır. Bu çalışmanın amacı; zihninde, bir poster tasarımında kullanılmak üzere hayali bir dikdörtgen canlandırması istenen birinin, bu dikdörtgenin içini nasıl doldurması gerektiği, aynı dikdörtgenin içindeki boşluk alanını nasıl kullanması gerektiği, boşluğu nasıl var edeceği konusu ile ilgili problemleri aramaktır. Grafik tasarımda espas, hem görsel dengeyi sağlamak hem de iletilmek istenen mesajın netliğini artırmak için kritik bir rol oynar. Afiş tasarımında boşluk ve doluluk arasındaki uyum, tasarımın estetik değerini ve işlevselliğini doğrudan etkiler. Espas, temel anlamıyla boşluk olup, klasik-çağdaş ve soyut-somut bağlamlarda geniş bir ifade yelpazesine sahiptir. Grafik tasarımda boşluk yaratmak ve dolulukla birlikte anlamlı bir kompozisyon oluşturmak için kullanılır ve gözün rahatça dolaşmasına olanak tanır; bu sayede afişin bir bütün olarak algılanabilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, tasarımcının espas konusundaki farkındalığını artırmayı, disiplinlerarası geçişlilik ile bu konuyu yaratıcı bir bakış açısıyla ele almayı vaat etmektedir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; araştırmanın amacı, önemi, gerekçesi, sınırlılıkları, varsayımları ve terim tanımları yer almaktadır. İkinci bölümde; espasın anlamı ve boşluk kavramının kökeni felsefi anlamda incelenerek, tarihsel bağlamda nasıl şekillendiği ve anlam kazandığı araştırılmaktadır. Üçüncü bölümde, yüzeyde derinlik ve espas kavramlarının sanat tarihindeki gelişimi incelenmektedir. Bu bölümde, perspektiften espasa geçiş süreci detaylı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, afişin kökeni, grafik tasarımda beyaz alan ve espas üzerinden afişlerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the importance and use of the concept of space in poster design. Space has a contradictory structure as the existence of something that cannot exist and contains a kind of contradiction defined as zero. The aim of this study is to search for problems related to how someone who is asked to visualize an imaginary rectangle in his/her mind to be used in a poster design should fill the inside of this rectangle, how he/she should use the space inside the same rectangle, and how he/she should bring space into existence. In graphic design, space plays a critical role both to ensure visual balance and to increase the clarity of the message to be conveyed. The harmony between space and fullness in poster design directly affects the aesthetic value and functionality of the design. Espace is basically space and has a wide range of expression in classical-contemporary and abstract-concrete contexts. In graphic design, it is used to create space and create a meaningful composition with fullness and allows the eye to roam freely; thus, it is critical for the poster to be perceived as a whole. For this reason, it promises to increase the designer's awareness of space and to address this issue from a creative perspective with interdisciplinary transitivity. The first part of the study, which consists of four chapters, includes the purpose, importance, rationale, limitations, assumptions and definitions of terms. In the second chapter, the meaning of space and the origin of the concept of space are examined philosophically, and how it has been shaped and gained meaning in the historical context is investigated. The third chapter examines the development of the concepts of depth and space on the surface in the history of art. In this chapter, the transition from perspective to space is discussed in detail. In the fourth chapter, the origin of the poster, white space and space in graphic design are analyzed.