Political ecology of inter-basin water transfers in Turkey: the case of melen stream
Türkiye'de havzalar arası su transferlerinin politik ekolojisi: melen çayı örneği
  1. Tez No: 936735
  2. Yazar: ÇİSEM KIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İSKENDER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çevre Mühendisliği, Political Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye'nin kültürel ve ekonomik başkenti olan ve yaklaşık 20 milyonluk nüfusuyla İstanbul, sınırlarının çok ötesindeki kaynakları, özellikle de suyu kullanmaktadır. Şehir, sakinlerine temiz su sağlama konusunda her zaman sorun yaşamış olsa da, mevcut büyüklüğü, artan talebi karşılamak için bir dizi maliyetli çözüm gerektirmiştir; bunlardan bazıları, ülkenin ikinci büyük su transfer projesi olan“Büyük Melen Projesi”gibi havzalar arası su transfer projeleri şeklinde ortaya çıkmış durumdadır. Proje kapsamında büyük kamulaştırmalar yapılmış ve sular altında kalması beklenen köyler boşaltılmıştır. Bu tez, 2014 yılında boşaltılan Ortaköy köyüne odaklanmaktadır. Başta köyün eski sakinleriyle olmak üzere çeşitli paydaşlarla bir dizi derinlemesine görüşme yaparak, bu projenin bölgedeki insanların hayatlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, projenin bir teknoloji ve mühendislik harikası olarak gösterilmesine rağmen, Melen Çayı etrafındaki alanın (İstanbul imgesinde somutlaşan) ülkenin ekonomik büyüme idealleri uğruna nasıl kolayca feda edildiğini ve bu büyüme ve gelişme ideallerinin köylüler arasında nasıl rıza oluşturmak için kullanıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, Turkey's cultural and economic capital with around 20 million residents, uses resources, particularly water, from far beyond its borders. Even though the city has always had trouble providing fresh water to its citizens, its current size necessitated a number of costly solutions to meet the growing demand, some of which took the form of inter-basin water transfer projects, such as the“Great Melen Project”, the second-biggest water transfer project in the country. The project forced the evacuation of a number of villages expected to flood, by using urgent expropriation decisions. This thesis focuses on Ortaköy village, evacuated in 2014, by conducting a series of in-depth interviews with various stakeholders, especially with former residents of the village, to learn more about how this project has affected people's lives in the area. The findings demonstrate how, despite the project being hailed as a technological and engineering marvel, the Melen region is being sacrificed—and quite easily—for the sake of the nation's economic growth ideals (embodied in the image İstanbul), and how these ideals are used form consent among the villagers.