İmidazol ve 4-metilimidazol ligandlı Hofmann tipi konak-konuk bileşiklerinin titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
The Vibrational spectroscopic investigations of some Hofmann-type clathrates with 4-methyl imidazol and imidazole
  1. Tez No: 93677
  2. Yazar: MELİKE DOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
4-METİLİMİDAZOL VE İMİDAZOL LİGANDLI HOFMANN TİPİ KONAK KONUK BİLEŞİKLERİNİN TİTREŞİM SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS) MELİKE DOĞMUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ August 2000 ÖZET Bu çalışmada M(4-metilimidazol)2Ni(CN)4.Dioksan (M=Co,Ni,Cd) ve M(imidazol)2Ni(CN)42Dioksan (M=Co,Ni,Cd) Hofmann-tipi klatratları ve bunların kafes yapılan elde edilmiştir. Bu bileşiklerin yapısı İR spektroskopisi ile 4000-400 cm"1 bölgesinde incelenmiş ve bileşiklerin titreşim modları işaretlenmiştir. Spektrumların incelenmesi bu bileşiklerin Hofmann-tipi konak- konuk bileşiklerine benzediğini göstermektedir.. Konuk molekül dioksan kafes yapının a tipi boşluğuna girmektedir. Ligand molekülü 4-metilimidazol ve imidazol iki tane N-donor atomuna sahiptir. Ligand molekülleri kafes yapının M metal atomuna imidazol halkasındaki piridin-N donör atomundan bağlanmaktadır. Bilim Kodu : 405.01.00 Anahtar Kelime :Konak-konuk bileşikleri, 4-metil imidazol, imidazol, dioksan, infrared spektroskopisi, Hofmann-tipi kompleksler Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Nurcan KARACAN
Özet (Çeviri)
THE VIBRATIONAL SPECTROSCOPIC INVESTIGATIONS OF SOME HOFMANN-TYPE CLATHRATES WİTH 4-METHYLIMIDAZOLE AND IMIDAZOLE (MASTER THESİS) MELİKE DO?MUŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2000 ABSTRACT In this study, M(4-methylimidazole)2Ni(CN)4 Dioxane (M=Co, Ni and Cd) and M(imidazole)2Ni(CN)4 2Dioxane (M=Co, Ni and Cd), Hofmann-type clathrates and their host structure have been obtained. Their structures have been investigated by using infra-red spectroscopy in the 4000-400 cm"1 region. Vibrational modes of these compounds have been assigned. The spectral results indicate that structure of these compouns were found to be similar to those of Hofmann-type clathrates. Guest molecule dioxane is trapped in a cavities of host structure. Ligand molecule, 4-methyl imidazole and imidazole having two N-donor atoms, are coordinated to M metal atom from pyridine N-donor atom of the imidazole ring. Science Code : 405.01.00 Keywords inclusion compounds, clathrates, 4-methyl imidazole, imidazole, dioxane, infra-red spectroscopy, Hofmann- type complexes Page Number : 84 Superviser i : Doç. Dr. Nurcan KARACAN