Borderline kişilik özellikleri ve romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
Borderline personality features and the mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between social media jealousy in romantic relationships
  1. Tez No: 1010161
  2. Yazar: HATİCE RANA ÖZKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇILGA BERİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, borderline kişilik özellikleri ve romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan 18–65 yaş aralığındaki 245'i kadın ve 155'i erkek toplam 400 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Borderline Kişilik Özellikleri Ölçeği”,“Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlığı Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu DDGÖ-16”uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25 programı aracılığıyla analiz edilmiş, Pearson korelasyon analizi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın temel hipotezinin sınanması için PROCESS Macro Model 4 aracılığıyla aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, borderline kişilik özellikleri ile duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Benzer şekilde, borderline kişilik özellikleri ile kısıtlayıcı ve kontrolcü özellikler ile şüpheci ve gözleyici özellikler arasında da pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Buna karşılık, borderline kişilik özellikleri ile saygı ve güven arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğü ile kısıtlayıcı ve kontrolcü özellikler ile şüpheci ve gözleyici özellikler arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunurken, saygı ve güven ile arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Yaş ile borderline kişilik özellikleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasında negatif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Şüpheci ve gözleyici özellikler ile yaş arasında da negatif ve anlamlı bir ilişki bulunurken, kısıtlayıcı ve kontrolcü özellikler ile saygı ve güven ile yaş arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Cinsiyete göre yapılan analizlerde, borderline kişilik özellikleri, duygu düzenleme güçlüğü, şüpheci ve gözleyici özellikler ile saygı ve güven puanlarının anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Buna karşın, kısıtlayıcı ve kontrolcü özellikler puanlarının cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Son olarak, yapılan aracılık analizi sonucunda borderline kişilik özellikleri ile romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolü bulunmamıştır. Elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between borderline personality features and social media jealousy in romantic relationships. The sample of the study consisted of 400 adult individuals living in Turkey, aged 18–65, including 245 women and 155 men. Participants completed the“Sociodemographic Information Form,”“Borderline Personality Features Scale,”“Social Media Jealousy in Romantic Relationships Scale,”and the“Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form (DERS-16).”Data obtained from the scales were analyzed using SPSS 25, employing Pearson correlation analysis and independent samples t-tests. To test the main hypothesis of the study, a mediation analysis was conducted using PROCESS Macro Model 4. The analyses revealed a significant positive relationship between borderline personality features and emotion regulation difficulty. Similarly, positive and significant relationships were found between borderline personality features and both restrictive and controlling traits, as well as suspicious and vigilant traits. In contrast, borderline personality features were negatively and significantly associated with respect and trust. Emotion regulation difficulty was positively and significantly related to restrictive and controlling traits and suspicious and vigilant traits, while it was negatively and significantly related to respect and trust. Negative and significant relationships were observed between age and borderline personality features and emotion regulation difficulty. A negative and significant relationship was also found between age and suspicious and vigilant traits, whereas no significant relationships were observed between age and restrictive and controlling traits or respect and trust. Gender-based analyses indicated no significant differences in borderline personality features, emotion regulation difficulty, suspicious and vigilant traits, or respect and trust scores. However, scores for restrictive and controlling traits significantly differed by gender. Finally, the mediation analysis showed that emotion regulation difficulty did not mediate the relationship between borderline personality features and social media jealousy in romantic relationships. The findings are discussed in the context of the existing literature.