Borderline kişilik özellikleri ve reddedilme duyarlılığının romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between borderline personality traits rejection sensitivity with social media jealousness in romantic relationships
  1. Tez No: 862296
  2. Yazar: MERVE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, borderline kişilik özelliği ve reddedilme duyarlılığının romantik ilişkilerde sosyal medya kıskançlığı ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, 2023 yılında çalışmaya gönüllü destek sağlayan 18-35 yaş arası 182 kadın (%52.3) ve 166 erkek (%47.7) olmak üzere toplam 348 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Ölçeği (BKÖ), Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ) ve Romantik İlişkilerde Sosyal Medya Kıskançlık Ölçeği (RİSMKÖ) uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler, SPSS 27.0 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılıklarını incelemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Yordayıcılık analizi için ise Basit ve Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between borderline personality traits and rejection sensitivity and social media jealousy in romantic relationships. The sample of the study was determined by convenience sampling method and consisted of a total of 348 participants, 182 women (52.3%) and 166 men (47.7%) aged 18-35 years, who provided voluntary support to the study in 2023. In line with the purpose of the study, the participants were administered the Socio-Demographic Information Form, Borderline Personality Scale (BPDS), Rejection Sensitivity Scale (RSS) and Social Media Jealousy Scale in Romantic Relationships (RISMKÖ). The data collected in the study were statistically analysed using SPSS 27.0 software. The level and direction of the relationship between the scales were analysed using Pearson Correlation analysis. Independent Groups t-test and ANOVA tests were applied to examine the differences of the scales according to demographic variables. Simple and Multiple Linear Regression methods were used for predictive analysis.