Yöneticilerin liderlik tarzlarının çalışanların örgütsel bağlılıklarına etkisinde kurumsal iletişimin aracı rolü ve buna yönelik bir çalışma
The mediating role of corporate communication in the effect of leadership styles on organizational commitment and a research
- Tez No: 936792
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada yöneticilerin liderlik tarzlarının çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi ve bu ilişkide kurumsal (örgütsel) iletişimin aracı rolünün test edilmesi amaçlanmakta; araştırma sonucunda ise çalışmanın hem literatüre katkıda bulunması hem de yöneticilere yol göstermesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda öncelikle literatür incelenerek teorik açıdan kavramlar ele alınmıştır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde liderlik tarzları, ikinci bölümünde örgütsel bağlılık, üçüncü bölümde ise kurumsal (örgütsel) iletişim kavramları incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen verilerin yorumlanmasına yer verilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın amacı doğrultusunda ortaya konan hipotezleri test etmek amacıyla İstanbul Avrupa Yakası sınırlarında faaliyet gösteren belediyelerde çalışan 800 kişiye anket çalışması gönderilmiş ve 620 dönüş kişiden dönüş alınmıştır. Alınan dönüş sonrasında hatalı şıklandırma dolayısı ile 523 katılımcı araştırmaya dâhil edilmiştir. Dolayısıyla araştırmamızın örneklemini bu 523 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yöneticilik (Liderlik) Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Kurumsal (Örgütsel) İletişim Ölçeği kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde, sürekli verilerin gösterimi (ortalama, standart sapma) ile verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uyumu çarpıklık basıklık katsayısı ile sınanmıştır. Ortalamaları karşılaştırmak için T test ve ANOVA, değişenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki etkinin incelenmesinde Regresyon analizi kullanılmıştır. Liderlik tarzı puanları ile örgütsel bağlılık puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Liderlik tarzı puanları arttıkça, çalıştıkların kuruma olan bağlılıklarının da arttığı görülmüştür. Liderlik tarzı puanları ile kurumsal iletişim puanları arasında orta ve yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Liderlik tarzı puanları arttıkça, kurumsal iletişiminde arttığı görülmüştür. Kurumsal iletişim puanları ile örgütsel bağlılık puanları arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişkiler bulunmuştur. Kurumsal iletişim puanları arttıkça, örgütsel bağlılığın da arttığı görülmüştür. Araştırmada asıl konu olan yöneticilerin liderlik tarzlarının örgütsel bağlılık üzerinde etkisi olduğu ve kurumsal (örgütsel) iletişimin bu konuda aracı rol gördüğü kabul edilmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar özetlenmiş, sonuçlarla ilgili yorumlar yapılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of leadership styles of managers on organizational commitment of employees and to investigate the mediating role of corporate (organizational) communication in this relationship. The aim is to both contribute to the literature and guide managers as a result of the research. In this context, the literature has been reviewed to theoretically address the concepts. The thesis consists of five chapters. In the first chapter of the study, leadership styles are examined, in the second chapter organizational commitment is discussed, and in the third chapter, the concepts of corporate (organizational) communication are explored. In the fourth chapter, these theories are supported with survey research conducted with public employees working in municipalities on the European Side of Istanbul. Within the scope of the research, a survey was sent to 800 people working in municipalities on the European Side of Istanbul and response was received from 620 people. After receiving the responses, 523 participants were included in the research and the rest was excluded due to incorrect selections on the survey. As a result, 523 participants constitute the sample of the research. In the research,“Management (Leadership) Scale,”“Organizational Commitment,”and“Institutional (Organizational) Communication”scales are used as well as a personal information form containing demographic characteristics. All data were analyzed with the SPSS 22.0 package program. The representation of continuous data (mean, standard deviation) was given. The compliance of the data with normal distribution was tested with the skewness and kurtosis coefficient. T-test and ANOVA were used to compare the means, and Pearson Correlation test was used to examine the relationship between variables. Regression analysis was used to examine the effect between dependent and independent variables. İt is seen that moderate positive relationships were found between leadership style scores and organizational commitment scores. It was observed that as the leadership style scores increase, the organizational commitment scores also increase. Moderate and high level of positive relationships were found between leadership style scores and corporate communication scores. It was observed that as the leadership style scores increase, corporate communication scores also increase. Moderate positive relationships were found between corporate communication scores and organizational commitment scores. It was observed that as corporate communication scores increase, organizational commitment also increases. In conclusion, it has been found that the leadership styles of managers have an effect on organizational commitment and that corporate (organizational) communication has a mediating role in this effect. In the fifth chapter, the obtained results are summarized, comments on the results are made, and various recommendations are provided.