Kaçakçılıkla mücadele kanunu kapsamında işlenen ithalat kaçakçılığı suçu
Import smuggling crime committed within the scope of the anti-smuggling law
  1. Tez No: 936864
  2. Yazar: MERVE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İthalat kaçakçılığı, sadece ekonomik kayıplara yol açmakla kalmayıp, aynı zamanda toplum sağlığı, çevre güvenliği ve yerli üreticilerin haksız rekabete uğramasına neden olan ciddi bir sorundur. Türkiye'de Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, ithalat kaçakçılığına karşı etkin bir mücadele sunmayı amaçlasa da, yalnızca cezai yaptırımlar bu suçun önlenmesinde yeterli olmamaktadır. İthalat kaçakçılığı, genellikle gelişmiş suç örgütleri tarafından gerçekleştirilen, uluslararası boyutta karmaşık bir suç türüdür. Bu nedenle, mücadelenin daha kapsamlı bir stratejiyle ele alınması gerekmektedir. İthalat kaçakçılığı ile mücadelede etkin denetim mekanizmalarının geliştirilmesi, suçların önlenmesi açısından büyük önem taşır. Gümrük denetimlerinin güçlendirilmesi, yeni teknolojilerden faydalanılması ve kamu kurumlarının koordinasyonunun artırılması gereklidir. Ayrıca, ithalatçı firmaların ve tüm paydaşların sorumluluk taşıdığı bir denetim süreci oluşturulması, bu suçun engellenmesinde etkili olacaktır. Uluslararası işbirliği, ithalat kaçakçılığının önlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Küresel ticaretin serbestleşmesiyle birlikte, kaçakçılıkla mücadele için uluslararası düzeyde koordinasyon artırılmalıdır. Bunun yanı sıra, toplumda farkındalık yaratmak ve ithalat kaçakçılığının ekonomik ve toplumsal zararlarını anlatmak, halkın yasalara karşı duyarlılığını artıracaktır. Sonuç olarak, ithalat kaçakçılığıyla etkin mücadele, yalnızca cezai yaptırımlarla değil, güçlü denetim mekanizmaları, uluslararası işbirliği ve toplumsal bilinçle mümkün olacaktır. Yalnızca hukuki değil, aynı zamanda toplumsal ve ekonomik açıdan da geniş kapsamlı bir mücadele gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Import smuggling is a serious problem that not only causes economic losses but also causes public health, environmental safety and unfair competition for domestic producers. Although the Anti-Smuggling Law in Turkey aims to provide an effective fight against import smuggling, criminal sanctions alone are not sufficient to prevent this crime. Import smuggling is a complex crime type that is generally carried out by advanced criminal organizations on an international scale. Therefore, the fight needs to be addressed with a more comprehensive strategy. Developing effective control mechanisms in the fight against import smuggling is of great importance in terms of preventing crimes. Customs inspections need to be strengthened, new technologies need to be utilized and the coordination of public institutions needs to be increased. In addition, establishing a control process in which importing companies and all stakeholders bear responsibility will be effective in preventing this crime. International cooperation plays a critical role in preventing import smuggling. With the liberalization of global trade, coordination at the international level should be increased to combat smuggling. In addition, raising awareness in society and explaining the economic and social damages of import smuggling will increase public sensitivity to the law. As a result, an effective fight against import smuggling will be possible not only with criminal sanctions, but also with strong control mechanisms, international cooperation and public awareness. A comprehensive fight is required, not only legally, but also socially and economically.